16/10/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

צירי טיול בנגב - כללי

-

נתיב אנז"ק ההיסטורי של קק"ל: לטייל בעקבות האוסטרלים לכיבוש באר שבע

 
נתיב אנז"ק ההיסטורי של קק"ל: לטייל בעקבות האוסטרלים לכיבוש באר שבע

נתיב אנז"ק - מבתרונות בארי לבאר שבע (הנגב המערבי) נתיב אנז"ק (ראשי תיבות של: Australian and New Zealand Army Corps ) הוא מסלול טיול שאורכו 100 ק"מ, המלווה את קורותיהם של הפרשים האוסטרלים והניו זילנדים בנגב המערבי בימי מלחמת העולם הראשונה מגזרת עזה ועד לכיבוש באר שבע.
מצורפת מפה וקובץ עם תיאור הסטורי
 

 
קבצים נלווים (לחצ/י לצפיה/ האזנה / הורדה):
TZLN_Anzak_Heb.pdf
 

נתיב אנז"ק ההיסטורי של קק"ל: לטייל בעקבות האוסטרלים

לכבוד אירועי 100 שנה לכיבוש העיר באר שבע על ידי כוחות הצבא האוסטרלי והניו-זילנדי קק"ל מזמינה את האורחים והתושבים לטייל בנתיב אנז"ק שהוקם כזכר למסע של גדוד הפרשים שכבש את באר שבע ב- 31 באוקטובר, 1917 ומספר כיצד הצליחו לנצח את העות'מנים ששלטו באזור.

בשנת 1916, בזמן מלחמת העולם הראשונה, החל להתקדם הצבא הבריטי יחד עם כוחות אנז"ק ממצרים לישראל. לאחר מספר קרבות בהם ניצחו את הטורקים בסיני התייצבו לבסוף הכוחות הבריטיים מול שערי עזה. לצערם הכוחות הבריטים הפסידו בקרבות פעמיים ולא הצליחו לכבוש את עזה. אז החליט גנרל אלנבי, מפקד הכוח, לשלוח את פרשי אנז"ק לפרוץ את החזית בבאר שבע בחשאי. שיא ההטעיה הבריטית היה העברת הפרשים מחזית עזה אל עמדות התקיפה שממזרח לבאר שבע (אזור פארק נחל שבע) ותקיפה של העיר והחזית ממזרח. הפרשים כיתרו את באר שבע, פרצו את קווי ההגנה העות'מאניים וכבשו אותה בהתקפת פרשים, האחרונה בהיסטוריה של מדינות המערב. העות'מאנים ששלטו בגזרה לא ציפו להתקפה מהמזרח וכך פרשי אנז"ק הצליחו להשתלט על העיר עוד באותו היום, 31 באוקטובר, 1917.

כיבוש באר שבע רשם פרק מפואר בדברי הימים של אוסטרליה וניו זילנד. העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל יזמה את סימון המסלול והתקנתו כנתיב טיולים משולט. JNF אוסטרליה מימנה את יצירת הנתיב כמיזם הנצחה חינוכי וקרן קימת לישראל הביאה את היוזמה לכלל מימוש. נתיב אנז"ק עושה צדק היסטורי עם קורות מלחמת העולם הראשונה בנגב והוא תוספת חשובה למסלולי התיור בישראל.

דניאל עטר, יו"ר קק"ל, הסביר את חשיבות הקשר בין קק"ל לאנז"ק: "קרן קימת לישראל היא חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. כפי שהשורשים הפיזיים שקק''ל נטעה בארץ - כך גם הקשר ההיסטורי שלה. קשר זה מחייב את קק''ל לספר את המאורעות אשר התרחשו לאורך ההיסטוריה, כולל הקרב האמיץ של לוחמי אנז"ק שהתחולל כאן לפני 100 שנים. אנו בקק"ל מנציחים את העבר ושומרים על הקשר החשוב עם אומות העולם וקהילות בכל רחבי תבל מתוך הבנת חשיבות המשימה למען עתיד המדינה."

אתם המטיילים, מוזמנים לטייל לאורכו ובאתרים שלצדו (ברכב, ברגל ובאופניים). האתרים מתוארים לפי מסלול הנסיעה המומלץ (מצורפים מפה וקובץ תיאור מסלול ורקע היסטורי בהפקת קק"ל) :

מצפור בתרונות רוחמה / יד אנז"ק (ליד קבוץ בארי) / תל גמא (ליד קבוץ רעים) / מצפור נחל אסף / גן לאומי הבשור (פארק אשכול) / דרך הבשור (לאורך הגדה המערבית של נחל הבשור) / פארק גולדה (ליד צומת משאבים) / תל באר שבע / פארק נחל ב"ש והגשר הטורקי / גן אלנבי (רח' הרצל פינת רח' העצמאות) / פארק החייל האוסטרלי (רח' אחימאיר, בין דרך מצדה ורח' שאול המלך) / בית הקברות הצבאי הבריטי (רח' העצמאות פינת רח' הרצפלד) / המרכז להנצחת חיילי אנז"ק בבאר שבע

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק בבאר שבע
■ הביקור במרכז נמשך כשעה ■ הכניסה בתשלום ■ המרכז נבנה בתרומת JNF אוסטרליה, קרן קימת לישראל ועיריית באר שבע.

המרכז להנצחת חיילי אנז"ק בבאר שבע נמצא במבנה ייעודי שנחנך ב 31- באוקטובר 2017 , במלאות 100 שנה בדיוק לכיבוש העיר. התצוגה במרכז מלווה בצילומים ובסרטים מקוריים את מסע אנז"ק מרגע גיוסם באוסטרליה והיא מתארת, בין השאר, את מסעם בים למזרח התיכון ואת קרבות גליפולי וסיני עד כיבוש באר שבע. התצוגה מביאה גם את סיפורו האישי של אחד הפרשים, רנדולף אדוארד קליבר, שנהרג בהסתערות ונקבר בבאר שבע. במרכז מוצגים פריטים שנמצאו בשדות המערכה וחפצים אישיים מרגשים של פרשים אוסטרלים. אחד המוצגים היא חצוצרה פלוגתית, שבה ניתן האות להסתערות הפלוגה על באר שבע. ההסתערות על באר שבע מוצגת במיצג מרהיב המתקיים במעלית גדולה. המעלית עולה במהלך המיצג ובסיומו יוצאים המבקרים למרפסת תצפית הצופה על בית הקברות הצבאי הבריטי – מראה מרגש מאין כמוהו.

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לנתיב אנז"ק ההיסטורי של קק"ל: לטייל בעקבות האוסטרלים לכיבוש באר שבע
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה