22/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

מכוניות- מסלולי טיולים עם מכוניות בנגב המזרחי

-

כביש 3199 ערד-מצדה

 
כביש 3199 ערד-מצדה

מעטים הם המודעים לקיומו של כביש צדדי זה היוצא מערד לכיוון צפ'-מז' וחוצה את מדבר יהודה, בקעת הקנאים עד הגיעו למצדה. אזור המציע אטרקציות מגוונות למי שרוצים לטייל במדבר. מי ברגל ומי ברכב, הרפתקנים או משפחות. לאורך כ-23 ק"מ ממוקמות אפשרויות רבות ומגוונות להנאה לכל המשפחה.
 * יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11
* יש להצטייד בכמות מספיקה של מים, נעלי הליכה וכיסוי ראש. לידיעתכם-יש מקומות בהם אין קליטה לפלאפונים.
* זוהי המלצה לטיול בלבד! אין לראות בתיאור מסלולים אלה לקיחת אחראיות כלפי ציבור המטיילים בגין נזקים כלשהם שעלולים להגרם להם תוך כדי טיול!

(נרשם ע"י ענת רסקין)
 

 

כביש 3199 ערד-מצדה/ מאת: ענת רסקין

 טיולים רגליים או טיולי מכוניות וג'יפים, ברכות מים, מצפורים המשקיפים על מדבר יהודה, ארוחות באווירה בדואית עם תה חזק ומהביל או אירוח צמחוני רוחני עם תה צמחים ריחני. מקומות לינה באוהלים בדואים, מגורונים, חניוני לילה או חניוני אוהלים. מי שמעדיף לינה מסודרת יותר יכול כמובן להנות מאירוח במבחר הצימרים שמציעה ערד! ולסיום- חזיון אור וקול לילי, מרגש, המקים לתחייה את מורדי מצדה ומאבקם.

זהו תוואי החוצה את השטחים הפתוחים. חוצה זמן- מהעיר המודרנית ערד ועד אתר מצדה הקדום, חוצה זיכרונות- מזיכרון המורדים במצדה שסירבו לאבד את חירותם וליפול בשבי האויב הרומי לזיכרון לוחמי צה"ל, בני ערד שלחמו למען קיומה של מדינת ישראל המתחדשת ומונצחים במצפורים. זיכרון חוצה היסטוריה- מהאימפריה הרומית ונפילת מצדה שסימלה את נפילתה הסופית של ישראל. היציאה לגלות של 2000 שנה. תקופה בה התחלנו להיקרא יהודים וארץ ישראל החלה להיקרא פלסטין, בניסיונם של הרומאים להכחיד כל זכר לשליטתנו וקיומנו, ועד לתקופת השיבה לארץ מולדתנו, תקומת שלטוננו בארץ ישראל והפיכת מצדה לאתר מורשת תרבות עולמית.

בעוד המורדים מונצחים במורשת מצדה יש מבין חיילי ערד שנפלו במערכות ישראל המונצחים לאורכו של כביש הגישה למצדה. 2 מצפורים הוקמו לזכרם של סרן עומר רובינוביץ ז"ל מיחידת 'אגוז' שנפל במבצע 'עופרת יצוקה' ב-2009 בעזה ורס"ל איתמר איליה ז"ל ששרת בשייטת 13 ונפל בפעילות מבצעית ב-1997 באנצריה באזור לבנון. צעדת ערד-מצדה המסורתית נערכת מזה 47 שנים לזכרו של רס"ן יובל וינשטיין ז"ל מפקד פלח"ן גבעתי שנהרג ב-1990 בדרום לבנון. תלמידי בתי ספר והתיכון של העיר ערד בליווי מורים צועדים במשותף עם נציגי הפלוגה וקבוצות צועדים מכל רחבי הארץ. ומידי שנה עולות כתות ז' של בני המצווה מתיכון 'אורט-ערד' ביחד עם הוריהם בשביל הסוללה, לעת זריחה, כדי לקיים טקס בר-מצווה קבוצתי בהדרכת חב"ד.

נחל כידוד

נפתח את המסלול שלנו ונעשה נחל. הליכה רגלית לא קשה, המתאימה לכל המשפחה, בנחל כידוד עם המערות ובריכת המים שבו. כניסה לנחל בתחילת כביש 3199 מתחת לשכונת שוהם בערד. פנייה ימינה. ראו פרוט של מסלול 4 בשבילי סובב ערד.

להזרק במתחם משעולי רחף או לינה וסעודה צמחונית ב 'זמן מדבר'
אתם ממשיכים על כביש ערד-מצדה וקצת אחרי בית העלמין של ערד, מצד ימין של הכביש על הגבעות המזרחיות, תראו שילוט ל 'זמן מדבר' ול 'משעולי רחף'. במשעולי רחף אוהלים גדולים ללינה עצמית, קבוצתית, המתאימים בעיקר למי שבראש של 'זריקות'.
'זמן מדבר' הינו אתר הוליסטי אקולוגי רוחני לשלום המתקיימות בו סדנאות ופעילויות רוחניות. באתר משתמשים באנרגיית השמש והרוח, עושים שימוש חוזר במים ואפשר להתארח לארוחות צמחוניות המתקיימות במרפסת נוף רחבה הצופה למדבר יהודה וים המלח. במקום גם אפשרות לינה בחדרונים. טלפון- 08-6340041

מצפור עומר רובינוביץ על מדבר יהודה
כ-1 ק"מ מבית העלמין של ערד, מצד שמאל של הכביש. מצפור חדש שנבנה על גבעה בתחילת ינואר 2012. שביל קצר ומסודר יורד מכביש 3199 ערד-מצדה, לחניה קטנה ומוסדרת למכוניות למרגלות המצפור. שביל מסומן עולה אל הגבעה ממנה יש תצפית פנוראמית על הר הקנאים ומדבר יהודה ובימים של ראות טובה גם על ים המלח. במתחם במה מוגבהת ועליה לוחות עם תבליט האזור והסבר על מדבר יהודה ובקע ים המלח.
המצפור הוקם לזכרו של סרן עומר רובינוביץ ז"ל מערד, מפקד צוות ביחידת 'אגוז' של חטיבת גולני, שנפל במבצע 'עופרת יצוקה' בעזה ב-9/1/09 עומר שהיה גם מדריך בצופים ואהב לטייל הונצח ע"י המשפחה ואנדרטה שהוקמה במקום עם שיר מרגש של נתן אלתרמן מציינת זאת.

כפר הנוקדים
אתם ממשיכים בנסיעה מהנה בכביש המתפתל במדבר והמקום הבא אליו אתם מגיעים הוא כפר הנוקדים. הכפר הוא נווה מדבר מוריק בבקעת הקנאים, עטור עצי דקל גבוהים ובוסתנים של עצים ארץ-ישראליים. באתר אוהלים בדואיים רחבי ידיים, מקושטים במחצלות ובמזרנים אולמות אירוח (דיוואנים) גדולים הבנויים מאבן ועץ, חדרי אירוח בסגנון מדברי ופינות חמד לרוב. מגוון ארוחות ואפשרות לטיולי גמלים וחמורים באזור. טלפון- 08-9950097

מצפור איתמר איליה על נחל צאלים ומדבר יהודה
כ-3,5 ק"מ אחרי כפר הנוקדים פונים שמאלה מכביש 3199 לשביל המתאים לכל כלי רכב ואורכו כ-1.5 ק"מ. השביל מסתיים במגרש החנייה המוסדר של המצפור. מהמצפור הגבוה תצפית על הר הקנאים, מדבר יהודה, הר נמר, נחל צאלים וכפר הנוקדים ואל הניצים הדואים בגובה העיניים. בראות טובה אפשר להבחין גם בעיר ערד. במקום תבליט עם הסבר על הנוף.
רס"ל איתמר איליה ז"ל בן ערד, שרת בקומנדו הימי (שייטת 13), נפל בפעילות מבצעית 5/9/1997 באנצריה באזור לבנון עם עוד 11 מחבריו. תלמיד מצטיין, אוהב נגינה, קריאה וטיולים. הונצח ע"י המשפחה במצפור איתמר ממנו נשקף נוף מרשים במיוחד. "הי! אל תבכו, גם אנחנו כאן, ואתם ממשיכים את הדרך. הי! אל תבכו, תמשיכו אתם, אנחנו כאן, כוכבים בשמים, מאירים דרככם ולא תוכלו לספור אותנו..." (מתוך שיר שנכתב לזכרו של איתמר ע"י שמואל ויינשטיין מערד חבר ואב שכול).

בירכת צפירה
בירכת צפירה נמצאת בנחל צאלים. כניסה לנחל- בשביל מול כפר הנוקדים היורד שמאלה מכביש ערד-מצדה 3199. נוסעים בדרך העפר הרחבה, שפונה צפונה, לפי סימון שבילים שחור (מס' 11042 במפה) ושילוט "בריכת צפירה". אחרי 200 מטרים, במזלג, פונים שמאלה, מערבה, לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום (11144). נוסעים כ-2.5 ק"מ מכפר הנוקדים עד חניון הלילה שמעל בירכת צפירה. אפשר להיכנס עם כל כלי רכב. הדרך סבירה (הכול בערבון מוגבל ועל אחריותכם). מחניון הלילה לבירכה עצמה צריך לעבור מכשול של מדרגה בנחל (מדרגה קשה לכלי רכב פרטיים, מדרגה פשוטה ל-4*4) ואח"כ הדרך כבושה ונוחה עד לבירכה. אלו שחונים בחניון הלילה יכולים להמשיך רגלית בשביל מסומן עד לבירכה. מרחק מהרכב: כ-1.3 קילומטר. עליות וירידות מתונות בשבילים רחבים וצרים לסירוגין. לקראת הבריכות ירידה מעט תלולה בעזרת סולם יתדות ארוך. חזרה באותה הדרך. לאחר שיטפון החורף מלאה הברכה במים- גב עמוק שבדרך כלל מצליח להחזיק מים גם במשך כל הקיץ. כמובן שמי שחפץ ללון בשטח יכול לעשות זאת במתחם חניון הלילה (מסומן גם במפה).

אל ראש ההר- הר המצדה!

סופו של כביש 3199 באתר גן לאומי מצדה-מערב.
במקום חניון לרכבים וקפיטריה. תצוגה של מגדלי מצור רומים תקדם את פניכם. בסיפור מצדה הרומאים נדרשו לבנות סוללה כדי שיוכלו להעלות את מגדל המצור על ההר, וכך הצליחו להחריב את החומות. אל הר המצדה עולים בשביל הסוללה – שביל תלול, אך קצר ונוח, העולה מרחבת החנייה. שביל זה, הקיים עוד מתקופה קדומה ונפרץ בידי נזירים בתקופה הביזאנטית, מתגבר על הפרש גבהים של 100 מטרים. משך עלייה כ- 20 דקות.
תוכלו לשוטט ברחבי האתר ובאמצעות מדריך קולי אישי להאזין לסיפורו המרתק של האתר, השזור במידע על ממצאים ארכיאולוגיים שחלקם נתגלו רק לאחרונה.
זמני פתיחת האתר: אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00 בימי שישי וערבי חג 8-15 . הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה. הרכבל פועל בימים א'-ה' ושבת 08:00-16:00 שישי וערבי חג 08:00-14:00

מצדה חזיון אור וקול לעת לילה

חוויה המביאה את אירועי נפילתם של מגני מצדה בפסח של שנת 74/73 לספירה, שהייתה גם סופו של המרד הגדול ברומאים, בטכנולוגיה של המאה ה-21 .מופעים קבועים נערכים פעמיים בשבוע (שלישי וחמישי בשעה 21:00) טל' 08/9959333
במקום: קפיטריה עם רחבה מוצלת. קולרים, שירותים, ברזייה

חניון לילה ללינת שטח- פתוח לקבוצות של 20 איש לפחות (קבוצות/משפחות) אבל יש להזמין מקום מראש!. יש אפשרות לשכור אוהל, מזרונים, שקי שינה ואפשרות לאוהלים פרטיים. יש שירותים, מקלחות חמות, נקודת חשמל, מקררים לציבור, מנגלים, עצים למדורה, פויקה, פינות זולה לישיבה משפחתית. כמו כן אוהלים בדואים גדולים ללינה קבוצתית- רק בהזמנה מראש! טלפון: 08-9950097

* יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11
* יש להצטייד בכמות מספיקה של מים, נעלי הליכה וכיסוי ראש. לידיעתכם-יש מקומות בהם אין קליטה לפלאפונים.
* זוהי המלצה לטיול בלבד! אין לראות בתיאור מסלולים אלה לקיחת אחראיות כלפי ציבור המטיילים בגין נזקים כלשהם שעלולים להגרם להם תוך כדי טיול!

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לכביש 3199 ערד-מצדה
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה