22/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

מדבר יהודה - שבילים בדרום מדבר יהודה

-

נחל צאלים תחתון- מרכזו של דרום מדבר יהודה- למיטיבי לכת ולמשפחות

 
נחל צאלים תחתון- מרכזו של דרום מדבר יהודה- למיטיבי לכת ולמשפחות

הצעה לשני מסלולים, תוך שימת דגש לשני סוגי מטיילים. האחד: מיטיבי לכת ללא רכב. השני: טיולי משפחות, שלא מעוניינים בטיול קשה מדי- וחם מדי.

בנחל צאלים אפשר לטייל ימים רבים ולא לחזור על אותו מסלול ואפשר לכתוב עליו ספרים שלמים. בחודש אפריל מזג האוויר יכול להשתנות מן הקצה אל הקצה- מה שמאד יכול להשפיע על תכנון טיול שם- על בחירת היום ועל בחירת המסלול. לכן עצה מקדימה לכל המתכננים להגיע ולהנות מהטיול: בדקו היטיב מה תחזית מזג האוויר ותתכננו את הטיול בהתאם. המסלולים הם בגדר המלצה בלבד! יש להצטייד במים, חשוב להגיע עם מפת סימון שבילים מס' 11
מאת: דב פוניו (מרץ 2014)
 

 

נחל צאלים- מרכזו של דרום מדבר יהודה- למיטיבי לכת ולמשפחות

נחל צאלים התחתון מזמן למטייל חוויות רבות. קניון מצוקי באורך 8 ק"מ (הפרשי גובה של 400 מטר ואף יותר), באפיקו התחתון מעוק צר-לפעמים בלתי עביר (!), גושי סלע ענקיים שנשברו מהמצוק העליון ונשארו בשלמות. הקניון ממחיש את תהליך "ההתחתרות לאחור" של המפלים הגדולים במדבר יהודה: נחל שדרכו זורמים מי שטפונות אדירים, המים גורפים אתם סלעים, הסלעים נופלים מגובה רב ומכרסמים בתחתית המפל. בקיר נוצר שקע, ראש המפל מתמוטט וכך המפל נסוג אחורה ללא הפסק.

בתחתית הקניון גבים מלאי מים –לפעמים במשך חודשים. במרכז הקניון נמצא  עין נמר: מעין הנובע במשך כל השנה.


דרכי שיירות עתיקות עברו מעל 2 גדות הנחל. הם שימשו כמעבר מחברון אל מצדה, אל ים המלח ואפילו אל מעבר רגלי למואב דרך הים, בזמנים שמפלס ים המלח היה נמוך. (מעברים אלה מוזכרים במפות עתיקות). 2 נתיבים אף חדרו אל תחתית הנחל: מעלה נמר ומעלה ענבה. אל מצדה הובילה דרך נוחה על הגדה הדרומית (השביל המסומן אדום בימינו). לפני ראש מעלה ענבה הנתיב פנה דרומה  סימון כחול בימינו) והוביל הישר אל הכניסה המערבית של מצדה.

יש שבילי טיול רבים לנחל צאלים. ממזרח- דרך חניון צאלים. מצפון- דרך מעלה נמר. ממערב- דרך רכס צפירה. מדרום- דרך מעלה ענבה.

אתמקד כאן בשני מסלולים, תוך שימת דגש לשני סוגי מטיילים. האחד: מיטיבי לכת ללא רכב. השני: טיולי משפחות, שלא מעוניינים בטיול קשה מדי- וחם מדי.

• למיטיבי לכת- דרך מעלה נעמה-עין נמר- חניון צאלים. אורך המסלול כ-16 ק"מ.

יוצאים מערד בכביש 3199 ערד-מצדה מערב (טרמפ, מונית). אחרי כפר הנוקדים הכביש עולה, חולף ליד קצהו של הר קנאים ופונה חדות צפונה. מהמקום הזה 3 ק"מ מסתעף מהכביש שביל מסומן ירוק. השביל מוביל ישר עד נחל צאלים ויורד במורד בפיתולים. זהו מעלה נעמה-מעלה עתיק לכל הדעות. השביל עובר מעל תהומות, אבל אין בו סיכון למטייל המיומן. השביל מגיע אל ברכת נעמה-פיתול עמוק חתור באפיק הנחל, בו גב גדול שמתמלא אחרי השטפונות אך הולך ומצטמצם במהלך הקיץ. צבע השביל המסומן הופך להיות כחול ועובר לגדה הצפונית- שם מלווה את ערוץ נחל צאלים בגובה של כמה עשרות מטרים. הערוץ עצמו נהיה קניוני ובהתקרב לעין נמר אף בלתי עביר.

השביל הכחול אורכו כ4 ק"מ- הוא מתחבר אל שביל ירוק (מעלה נמר) ואתו יורד אל הערוץ. שביל אדום קצר מחזיר את המטייל במעלה הנחל אל עין נמר. המעין נובע במשך כל השנה ומימיו ראויים לשתיה. מהמעין חוזרים אל השביל האדום (במורד הנחל) וממנו בהמשך לשביל ירוק. כאן אחד הקטעים הנהדרים: משטחי סלע גיר נרחבים, עליהם מוביל השביל המסומן. משטח זה "נחתך" לאורכו על ידי מעוק שלתחילתו יש אפשרות לרדת עם חבל. 2 הנתיבים מתאחדים אחרי 1 ק"מ.

עוד 3 ק"מ אל חניון צאלים- ומשם עוד 3 ק"מ עד כביש 90.

בימי חול עוברת שם תחבורה ציבורית כמה פעמים ביום. מעין גדי לבאר שבע דרך ערד, או מבתי המלון בעין בוקק לירושלים.

אורך המסלול כ-16 ק"מ. אמנם בנחל עצמו עלול להיות חם בשעות הצהרים, אבל יש נקודות צל רבות בדרך ובעין נמר אפשר להצטייד במים-וגם להתקרר ברחצה.

• טיול משפחות "אוהבות לכת" לתצפיות נחל צאלים. אורך מסלול כ-11 ק"מ. קושי: קל-בינוני

תחילת המסלול הרגלי- כפי שצויין בטיול הקודם, על כביש 3199 ערד-מצדה מערב, 3 ק"מ אחרי הר קנאים. אפשר להגיע בהסעה, או ברכב פרטי. במקרה זה רצוי להתאגד כמה רכבים, אותם מחנים לפני הכניסה לאתר מצדה-מערב (5 במפה) ורק רכב אחד חוזר לנקודת ההתחלה.

הולכים 3 ק"מ על השביל המסומן ירוק וניגשים עד ראש המצוק, משם יש תצפית לקניון. חוזרים קמעה ופונים מזרחה על השביל האדום. אחרי הליכה נוחה של 3 ק"מ נוספים סוטים קצת מהשביל צפונה ומתקרבים אל המצוק- אל תצפית מהממת לקניון נחל גורני (מערבה) ואל עין נמר (צפונה).

חשוב להגיע עם מפה (מפת סימון שבילים מס' 11) ומשקפת כדי לזהות את נקודות הנוף הרבות: מעלה נמר, הר נמר, קניון נחל צפצפה ועין צפצפה. המקום הוא בלתי נשכח, יש להזהר לא להתקרב אל התהום הנפער מתחתינו.

חוזרים אל השביל האדום והולכים אתו כמה עשרות מטרים (3). על מנת לחסוך ירידה ושוב עליה אל השביל כחול, פונים ימינה מעל קוו המצוק וכעבור 300 מטר בערך פוגשים את השביל הכחול שעולה מלמטה. גם כאן ניגשים אל קוו המצוק, כדי להביט אל קצה הקניון של צאלים וחניון הרכב שמשתרע לרגלנו כ-450 מטר.

המשכו של השביל המסומן כחול יורד בפיתולים מסוקלים (דרך עתיקה!) אל עבר המדף המפולס לרגלי מצדה מערב. בדרך עוברים קניון קטן וקל מעבר של נחל ענבה- בערוצו בקרבת השביל מפל ותחתו גב יפה (4). השביל המסומן כחול מסתיים בכביש מצדה-מערב, קרוב למקום שם השארנו את הרכבים.


אורך מסלול ההליכה כולו כ-11 ק"מ, הליכה נוחה- כמעט ללא עליות. מתאים לילדים מגיל 6 ומעלה. אפשרי בשעות אחרי הצהרים (5 שעות טרם חשכה).

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לנחל צאלים תחתון- מרכזו של דרום מדבר יהודה- למיטיבי לכת ולמשפחות
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה