21/10/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

פריחה בדרום - טיולי פריחה עונתית

-

אל פריחת הנרקיסים בנחל חצץ

 
אל פריחת הנרקיסים בנחל חצץ

אמנם הנרקיסים גדלים בביצות, אך גם בהרים, בכיסי קרקע ובסדקי סלעים, מסביב לכל ארצות  הים התיכון עד פרס. ברמת נגב הם פורחים בחודש דצמבר, במספר מקבצים, בנחל אשלון על יד דימונה, בנחל מסעד, ובנחל חצץ שליד ירוחם.
אורך המסלול כ-3 ק"מ למי שאין ברשותו רכב 4X4.
אטרקציות בדרך: בורות חצץ- בורות מים נבטים, מצפור נוף ברכס חתירה, גבי מים בנחל דרוך (למיטבי לכת), גבעות "אבני השטן"
חשוב לזכור לאלו שיוצאים לנחל דרוך יש לצאת מוקדם בבוקר כדי לסיימו לפני החשיכה!

 

האגדה היוונית מספרת על "מעשה בעלם יפה תואר ששמו נרקיסוס. יום אחד, עת רכן לשתות ממי האגם הזך, ראה את בבואתו משתקפת במים, העלם כה התאהב בדמותו, עד כי שכח עולם ומלואו, ובכך גווע מתוך ערגה. ממקום מותו בצבץ ועלה הפרח הנושא את שמו נרקיס"  ומכאן גם המונח נרקיסיזם, המציין אדם המאוהב בעצמו.

אמנם הנרקיסים גדלים בביצות, אך גם בהרים, בכיסי קרקע ובסדקי סלעים, מסביב לכל ארצות  הים התיכון עד פרס. ברמת נגב הם פורחים במספר מקבצים, בנחל אשלון על יד דימונה, בנחל מסעד, ובנחל חצץ.

איך מגיעים?

על מנת לראותו יש להגיע לחניון הלילה בורות חצץ (ליד מרחבעם), הממוקם כארבעה ק"מ צפונית לצומת חלוקים על הכביש מקיבוץ שדה בוקר ירוחם. משם הולכים עם הסימון השחור היוצא מחניון הלילה לכיוון דרום מזרח. אחרי קילומטר לערך, בולטים מצפון בורות המים החפורים בקירטון הרך. אלו הם בורות מים שנחפרו לפני כ-1800 שנה לערך כאשר באזור הסתובבו הנבטים, הרומים ולאחריהם הביזנטים. מומלץ לבקר ולהתרשם מהבורות ותעלות המים המזינות אותם.

נמשיך עם השביל השחור, ואחרי ק"מ וחצי לערך מגיעים לפיצול דרכים של הדרך השחורה עם הדרך אדומה, בשלב זה ממשיכים עם השביל השחור שעולה בתוך הערוץ של עוד כק"מ ומגיעים למרבץ גדול ומשכר של נרקיסים.

אורך המסלול כ-3 ק"מ למי שאין ברשותו רכב 4X4.

מומלץ להמשיך עוד כשלוש מאות מטר ולהגיע לשיא הפסגה של הרכס (רכס חתירה) נ.ג. 666. שמשם אפשר לראות יפה את המצלעות של המכתש הגדול, נחל הרועה, רכס חלוקים, עין עבדת וביום טוב גם את רכס מחמל.

למיטבי לכת מומלץ לאחר השיטפונות האחרונים, להמשיך עם השביל השחור ולרדת באחד הנחלים היפים של רכס חתירה - נחל דרוך, הנשפך לנחל צין שמלא עכשיו בצמחיה, גבי מים ובשרידים ארכאולוגים, ולבקר אף בגבעות "אבני השטן" הנמצא בסמוך לנחל דרוך

חשוב לזכור לאלו שיוצאים לנחל דרוך יש לצאת מוקדם בבוקר כדי לסיימו לפני החשיכה!.

הנרקיס הוא צמח בעל בצל רב שנתי גדול הטמון לרוב בעומק 10- 12ס"מ מתחת לפני הקרקע. אם נחפור באדמה נגלה בצל עטוף "קליפות" יבשות וחומות, אלו הם גלדים יבשים שהמים ומזון שבהם כבר נוצלו על ידי הצמח. פנימה יותר נמצא גלדים עסיסיים- מחסנים תת קרקעיים של מזון ומים. מחסנים אלו מאפשרים לנרקיס הרדום לעבור את תקופת היובש ולהצמיח עלים חדשים ולהפריחם בעונת החורף.

עם גשמי היורה מתעורר הניצן הרדום מתוך הבצל ומתחיל לקראת חג האילנות להראות את העלים שבקעו מן הקרקע וביניהם עולה עמוד התפרחת הנושא עליו מספר פרחים. לכל פרח יש שישה עלי עטיף לבנים השולחים כלפי המרכז שלוחות זהובות היוצרות את סמלו המסחרי של הנרקיס-הכתר. במרכז הכתר שישה אבקניים ועליי. כדי למשוך חרקים מאביקים לא מסתפק הנרקיס רק בעטרה זהובה הוא מפיץ ריח חריף ומשכר שאין חרקים (ונשים) מסוגלות לעמוד בפניו.

נשמור על הנרקיסים והמקום, למען אלו שיבואו מחר או בשנה הבאה...

 
 
לחצו להוספת תגובה לאל פריחת הנרקיסים בנחל חצץ
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה