21/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

יערות הקרן הקיימת לישראל בנגב המזרחי

-

אתר צפרות של קרן הקיימת לישראל בעין רימון שביער להב

 
אתר צפרות של קרן הקיימת לישראל בעין רימון שביער להב

הקהל הרחב וצלמים יכולים לצפות בציפורי שיר ועופות דורסים בתקופת הנדידה בסתיו בתחנת מחקר "כנפי קק"ל", של מרכז הצפרות של קרן הקיימת לישראל, שנפתחה בעין רימון ביער להב.
מאת: ענת רסקין

 

תחנת המחקר והתצפית ביער להב ממוקמת בעין רימון. במקום כתה פתוחה עם ספסלים ושולחנות ושלט הסבר על המקום ועל הציפורים. הכתה הפתוחה משקיפה על חלקת האלה האטלנטית בה מתרכזות צפרי השיר. הציבור יכול להגיע למקום באופן עצמאי (נגיש גם לבעלי מוגבלויות) ולצפות בציפורים, לצלם ולהאזין לקול שירתן. או להשתתף בקבוצות הדרכה שמארגנת קק"ל.

חלקת עין רימון סבלה מבצורת ארוכה ולאחרונה נכרתו בה שתי שורות של עצים בשל סלילית כביש 6. אחת המטרות של "כנפי קק"ל" היא הרחבה של מחקר בעלי הכנף בישראל והעמקתו. במסגרת תכנית זו מתכננת קק"ל לפתוח אתרי צפרות ברחבי הארץ כדי לקדם ניטור ומחקר בתחום הצפרות ולקיים באתרים אלה פעילויות הדרכה וחינוך בנושאי צפרות.

ירון צ'רקה הצפר הראשי של קק"ל מספר שבמסגרת הנטיעות ביער להב ניטעו גם חלקות של עצי אלה אטלנטית. בסתיו על עצי האלה יש פרי עשיר בשומן אותו גילו ציפורי השיר ובעקבותיו החלו יותר ויותר לבקר ביער להב. שומן הפרי חשוב לציפורים בשביל צבירת שומן על גופן שישמש להן כאנרגיה בנדידה הארוכה שלהן דרומה לארצות אפריקה החמות.

בין ציפורי השיר ביער להב אפשר לצפות בהתקבצויות משמעותיות של סלעיות הקיץ, החכליליות והגיבתון הצהוב- מין נדיר שנראה באזורנו זו הפעם השלישית בלבד וירון צ'רקה מציין שהדבר עורר התרגשות רבה בין הצפרים.

לדברי דר' שוחט צפר ומנהל במרכז צפרות 'דוכיפת' שבירוחם' המינים השכיחים בסתיו משתייכים למשפחת הסבכיים (בעיקר סבכי שחור כפה, סבכי טוחנים, וסבכי חורש) ולמשפחת הקיכליים (בעיקר סלעית קיץ וחכלילית עצים). פרט להם חונים גם חנקנים שונים, חטפית אפורה, עלווית אפורה, ועוד.

בנוסף במסגרת נדידת הציפורים הגדולה בסתיו אפשר לצפות בעופות דורסים. בחלקות אורן ותיקות ביער להב יש בסתיו (סוף אוגוסט עד אמצע אוקטובר) מדי ערב לינות של מאות עופות דורסים הנוחתים ללינה בערב ומתרוממים עם טרמיקות האוויר בבוקר לאחר שהאוויר התחמם.

ההמראות מתחילות בשעה שמונה ובימי שיא נמשכות כשעה וחצי. בתחילת העונה אלה בעיקר איות צרעים, ובהמשך נץ קצר אצבעות ועיט חורש. ביניהם ניתן לראות גם חיוואים, דיות ומינים נוספים של דורסים. לצפייה בדורסים כדאי להתמקם בנקודה גבוהה בדרום היער בעונה ובשעה הנכונה ולהמתין להתרוממות. חוויה מיוחדת לכל צופה ובעיקר לצלמים שביניכם!

קישור לכתבה המלאה ולדפי המינים באתר קק"ל הכוללים תמונות, מפת תפוצה מבוססת תצפיות וקישורים לקולות הציפורים

איך מגיעים?

חלקת האלות האטלנטיות נמצאת בדרום יער להב בצמוד לכביש 6 וצפונית אליו. אם מגיעים מהמזרח- סעו בכביש 6 , לפני היציאה לישוב להבים חפשו בצד ימין מפרץ לרכב ביטחון שיוריד אתכם לכיוון יער להב. דרך העפר תוביל אתכם לצומת טי, שם קחו שוב ימינה ותוכלו להגיע עם הרכב עד ממש לחלקת מחקר המשקיפה על חורשת האלות בה מבלות ציפורי השיר. ביער יש שילוט מועט שיכול לעזור לכם. (נגיש לאנשים עם מוגבלויות)   

 
 
לחצו להוספת תגובה לאתר צפרות של קרן הקיימת לישראל בעין רימון שביער להב
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה