14/11/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

מים בדרום - טיולי מעיינות, גבים, בריכות מים

-

עינות קדם - מעיינות חמים בחוף ים המלח בין עין גדי למצפה שלם

 
עינות קדם - מעיינות חמים בחוף ים המלח בין עין גדי למצפה שלם

נחל קדם יורד אל ים המלח 6 ק"מ צפונית לעין גדי-מקום שם מצוק ההעתקים בשיא הגובה. נחל קדם נופל מהמצוק במפל של 320 מטר גובה - המפל הגבוה במפלי מדבר יהודה. המעיינות מפוזרים משני צדי נחל קדם לאורך חוף הים - הכתבה הזו מתייחסת לצד הצפוני.
מאת: דב פוניו
 

 

מעיינות אלו מוכרים זה מכבר בין חובבי הטבע. עד לפני שנים הגישה אליהם לא הייתה מקובלת על צה"ל - מעל גדות חוף ים המלח עברה דרך פטרולים וגשש היה בודק עקבות של חדירת גורמים לא רצויים. מי שרצה להגיע למעיינות היה צריך לחצות את הדרך. זכור לי לילה שהתכרבלתי בשק שינה בקרבת המעין ומפקד סיור צעיר אך נמרץ דרש בתוקף לקום לעזוב את המקום. היום הרבה דברים השתנו - על סירות אפשר לתצפת בשיטה קלה יותר- מכל מקום השלט "שטח צבאי" הוסר מהכניסה לדרך המובילה אל המעין.

כמה מילים על מקור המעיינות:

לפי תסקיר של המכון הגיאולוגי, מעיינות אלה אינם קשורים עם המערכת ההידרולוגית הארצית (= גשם יורד בחברון, המים מחלחלים בקרקע עד שפוגשים שכבה אטימה למים ועל שכבה זו הם זורמים עד שבמקום עמוק יוצאים על פני האדמה). אלא מים שעולים בלחץ מעומק של 500 מטר ובעצם היו פעם מי ים קדום שחלחלו לעומק וכעת מוחזרים אל פני הקרקע אחרי שעברו "טיפול". הם איבדו מחצית כמות המלח אך ספחו אליהם חומרים אחרים - ביניהם גופרית. חום המים קבוע 42 מעלות.

מי המעיינות נובעים במרחק קטן מחוף הים ( 30 מטר) ובעלי יוזמה הכינו סכרים קטנים כדי ליצור בריכות רדודות מהם המים ממשיכים לזרום אל הים. בנקודה המרכזית נוצר בים מפרצון בעל קרקעית חולית ונוח מאד לאחר טבילה במי המעיינות להיכנס לים הקריר (אבל מלוח פי 2). ממש אידאלי - פרט לכך שהמקום אינו זוכה להשגחה מערכתית כלשהי וכמות האשפה שאלה שהיו לפנינו השאירו במקום, מקלקל קצת הרבה את החוויה. (תלונות המופנות אל המטייל הישראלי המצוי ואל המועצה אזורית מגילות - שווה בשווה).

איך להגיע?

לאלה הבאים מהדרום: הכביש מעין גדי צפונה עולה למעלה וכעבור 6 ק"מ שוב יורד. במקום זה הכביש עובר מעל ערוץ נחל קדם. מצדו המזרחי של הכביש פסי מתכת חוסמים את המעבר, אבל יש פתח אחד לפני נחל קדם ואחד לאחריו. יש לפנות בשני וזה דבר לא קל, כי בין הכביש והדרך יש מדרגה של ממש. בעצם יש לעשות פניית פרסה כדי להכנס מהכביש לדרך העפר ומי שעושה זאת בצורה נחפזת, יחטוף מכה הגונה בתחתית הרכב. בנוסף - שדה הראיה בכביש ל-2 הכוונים די מוגבל וזה מבצע של ממש לרדת מהכביש ב-90 מעלות במקום בו המדרגה נמוכה ביותר. דרך העפר מחזירה אותנו כמה מטרים דרומה ופונה מזרחה. מי שחס על רכבו, יכול לחנות במקום (שים לב לא לחסום לאחרים את נתיב ההמשך) אך האמיצים יפגשו אחרי כמה מטרים פניה שמאלה - קטע משובש ממש, אחריו מגיעים לדרך הצבאית הישנה שהיא במצב תקין - אתה נוסעים כ- 200 מטר צפונה עד למקום ממנו רואים את המעיינות במרחק כמה עשרות מטרים. מומלץ לפני הקטע המשובש לצאת מהרכב ולתכנן את המעבר בו על הצד היותר טוב. לרכבי שטח אין בעיה מיוחדת.

לאלה הבאים מהצפון- נחל קדם הוא כ- 6 ק"מ אחרי קבוץ מצפה שלם. גם כאן הכביש עולה ואחר כך יורד, תרגיל הכניסה לדרך עפר כנ"ל. אפשר לעצור בצד לפני כן ולתכנן את הכניסה. זה ישפר את הביצוע.

כאמור, המעיינות נובעים במין מפרצון. צפונה משם מתמשך מישור מוגבה שנפערים בו בולענים - רצוי לא לעלות למישור. כדאי לקחת בקבוק מים - גם לשתות וגם לשטוף את העיניים במקרה הצורך. אמנם במי המעיינות יש רק 50% מלח, אבל זה עדיין צורב.

 
 
לחצו להוספת תגובה לעינות קדם - מעיינות חמים בחוף ים המלח בין עין גדי למצפה שלם
 
תגובות
30/11/2017
תשובה לנעם (ענת)
 
28/11/2017
ענת- שאלה נוספת :) (נעם)
 
27/11/2017
תשובה לנעם (ענת)
 
26/11/2017
הקמת אוהלים (נעם)
 
19/08/2017
לא מצאתי (יצחק בן דוד)
 
20/04/2011 10:20:00
אחלה כתבה ואחלה מקום (XaleX)
 
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה