22/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

מים בדרום - טיולי מעיינות, גבים, בריכות מים

-

גב קינה בנחל קינה דרום ערד

 
גב קינה בנחל קינה דרום ערד

שביל 16 במפת שבילי סובב ערד. גב קינה שטחו כ-100 מ"ר. הוא עמוק ובעונות האביב משמש בריכת שחיה מצוינת. עד הסתיו מפלס המים יורד עד המחצית והמים נהיים דלוחים. יש הסבורים שמי הגב מגובים ע"י מעין שכבה. אזהרות: אין מקורות מי שתיה. אין קליטה בטלפון נייד. מומלץ חבל 10 מטר. אטרקציות במסלול: גב מים, מערות, מטמורה, חירבת עוזה (מצודה ישראלית עתיקה). מי שזמנו קצר, יכול ללכת דרך חירבת עוזה עד הגב ולחזור על עקבותיו. הזמן הדרוש לכך בין 2 ל-3 שעות, ללא השהייה בגב. טיול זה אפשרי גם בשעות בוקר מוקדמות (06:00-09:00) ושעות אחרי הצהרים-ערב (16:00-19:00) של ימי הקיץ.
גלישה במפל מעל גב קינה-עשינו נסיון ראשון לגלוש במפל. הוא נוח לגלישה - חריצים עמוקים מעל ראש המפל - אין צורך ביתדות. חבל גלישה 38 מטר, לתחנת השילוח 15 מטר, חבל ביטחון 23 מטר. המפל מלוטש - אין סלעים מתפוררים. מסיימים על דרגש סלע רחב מעל הגב - שמאלה שביל עליה מצויין לראש המפל. ימינה ירידה נוחה לגב. מאת: דב פוניו 29/6/10
 

 

הגעה לנקודת ההתחלה: פונים לאזור התעשיה ליד תחנת דלק "פז" עד למנחת ערד. לאורך המנחת נוסעים מערבה. משם דרך לכל רכב 1 ק"מ לבית ספר אל פורעא. פונים ימינה (דרומה) וחולפים לאורך גדר בית הספר על גבי דרך מסומנת כחול. נסיעה של 1.5 ק"מ על דרך סבירה והגעתם למתחם מוסא אבו עייד. שם אפשר להחנות רכב. (יש לנהוג בנימוס, לא להתקרב אל אוהלי המשפחה). אפשר/לא חובה לתאם עם מוסא בטל':  052-4310162 יתכן ותתבקשו לשלם 15 ₪ עבור החניה.


תאור המסלול: בחניון נמצאים על פיצול שבילים. המסלול הירוק יורד שמאלה לתוך נחל קינה, חוצה את הנחל ליד עץ שיזף גדול ועולה דרום-מזרחה אל שלוחה שעליו נ.ג. 554. מהשלוחה יורדים במדרון צורי אל ערוץ קניוני ובו יורדים דרום-מזרחה אל נחל קינה. פונים ימינה במעלה הנחל ואחרי 2 ק"מ מגיעים לגב קינה. קצת לפני הגב השביל המסומן עולה בגדה המערבית, עוקף את המפל הגדול על דרגש סלע, חותך 2 עיקולים של הנחל ועולה למפגש עם השביל הכחול. עם השביל הכחול חוזרים לחירבת עוזה ולחניון. על כן יש כאן מסלול מעגלי ויש אפשרות ללכת בשני הכוונים.


אם נחליט להתחיל את הטיול על השביל המסומן כחול דרך חירבת עוזה, נגיע תחילה למצודה ישראלית (על פי ארכאולוגים נבנתה במאה השביעית לפה"ס). משם השביל יורד במצוק צורי ועובר ליד מערכת 3 בורות מים (לפי צביקה צוק מכילים 1000 מ/קוב מים). עוד חצי ק"מ על המסלול הכחול ונגיע לפיצול סימון ירוק שיורד אל גב קינה. מראה הקניון מרשים מאד.

הגב שטחו כ-100 מ/ר. הוא עמוק ובעונות האביב משמש בריכת שחיה מצוינת. עד הסתיו מפלס המים יורד עד המחצית והמים נהיים דלוחים. מנחם מרכוס סבור שמי הגב מגובים ע"י מעין שכבה.


השביל הירוק יורד בתוך הנחל 2 ק"מ ועולה מזרחה בערוץ בקניון מדרגות נהדר. באמצע הקניון מפל של 6 מטר. אפשר לעלות בו, אבל לשם בטחון מומלץ לתלות חבל לבלתי מנוסים.


ביציאה מהקניון השביל הירוק שובר שמאלה ועולה צפון-מערבית לנ.ג 554 , חוצה ויורד בשביל גמלים בדופן המזרחי של נחל קינה אל הנחל עצמו, עובר במעלה הנחל ליד עץ שיזף גדול וממשיך צפון-מערבה דרך ואדי אל חניון הרכב. לידינו אתר מערות, מטמורה ובור מים שבשימוש גם בימינו.


אפשרויות נוספות: אפשר להתחיל את הטיול מהקצה המזרחי של מנחת ערד , לעבור ליד הר קינה אל השביל המסומן אדום בנחל כיסן ומאגורת כיסן , במפגש עם השביל הירוק לפנות שמאלה(דרום-מזרחה) וללכת עם המסלול שתואר קודם בכוון ההפוך. הסיום בחניון אצל מוסא.


מי שזמנו קצר, יכול ללכת דרך חירבת עוזה עד הגב ולחזור על עקבותיו. הזמן הדרוש לכך בין 2 ל3 שעות. טיול זה אפשרי גם בשעות בוקר מוקדמות (06:00-09:00) ושעות אחרי הצהרים-ערב (16:00-19:00) של ימי הקיץ.


 
 
לחצו להוספת תגובה לגב קינה בנחל קינה דרום ערד
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה