21/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

גנים לאומיים ועתיקות

-

חורבת אבו-חוף ביער להב

 
חורבת אבו-חוף ביער להב

 ביער להב - ממצפה להב מסתעפת דרך עפר שפונה לשיפולים המערביים של היער ופניה אל מישור החוף הדרומי. למרגלות המצפה, מהלך 5 דק', שוכנת חורבת אבו-חוף. אפשרות נוספת- נסיעה בדרך היער אליה פונים מכביש 325 דבירה-קבוץ להב. בחורבה נותרו שרידי ישוב מהתקופה הביזנטית: כנסיה שעמודיה המרשימים מוטלים על הקרקע.  שביל הליכה טבעתי מוסדר יעביר אתכם בין ממצאי החפירות: מערת מגורים, גת, מחצבה וקולומבריום, תצפית נוף עם ספסלים למנוחה וחזרה למגרש החנייה. השבילים מתאימים גם לרוכבי אופניים.
 

 

לתל אבו-חוף (ח'ף) שביער להב

אבו-חוף משתרעת על 1100 דונם בדרום שפלת יהודה. בתקופה הביזנטית, 4-6 לספירה, שכן במקום ישוב נוצרי גדול. בסביבה נחשפו כנסייה, רצפת פסיפס, עמודים, בארות מים ושטחי חקלאות. כמו כן התגלתה דרך רוחב, דרב אל חינה, שקשרה את דרום הר חברון עם מישור החוף.

במקום שביל טבעתי המקשר בין מערת מגורים עם חצר מוקפת גדר אבן מתקופה הביזנטית (מאות 4-6 לספירה) שהמשיכה לשמש כמערת מגורים ומכלאת צאן עד תקופת הקמת המדינה. גת, מחצבה וקולומבריום- שובך יונים (יונה בלטינית= קולומבה)- שרידי מגדל עגול ששימש כשובך לגידול יונים. ענף שהתפתח בשפלת החוף בתקופה ההלניסטית והרומית, למטרות פולחן, בשר מאכל ואספקת דשן לשדות. גם בתקופת בית המקדש נהגו יולדות להקריב לעולה תור או יונה לאחר הלידה.

אחרי הגשמים הראשונים (נובמבר-דצמבר) פורחת באזור החלמונית הגדולה.

הנחיות הגעה לתל אבו-חוף (ח'ף)
לבאים מכביש 40 תל אביב-באר שבע- יש לפנות בצומת דבירה לכביש 325 המחבר את דבירה עם קבוץ להב. חולפים על פני קבוץ דביר ועל פני הפנייה לחירבת זעק. אחרי 6.5 ק"מ (לפני הכניסה הראשית ליער להב ומרכז ג'ו אלון) ישנה פנייה ימינה לשביל עפר כבוש המסומן בצבע אדום. השביל סובב את יער להב ויוצא בכביש 31 קצת אחרי להבים (טיול בפני עצמו). השביל בדרך כלל מתאים לכל רכב חוץ מאשר בעלייה הסופית למגדל התצפית שם המעבר הוא רק לרכבי 4*4 . מי שרוצה להגיע למגדל התצפית כדאי שיצא מהשביל באחד המקומות לכביש הסלול הסובב ביער והמביא בצורה נוחה למגדל התצפית, פארק השעשועים והפיקניק שבמקום.

שלט הכוונה חום לחירבת אבו חוף נמצא בפניה ימינה ולאורך השביל. ממשיכים 1.5 ק"מ לשלט ההכוונה השני בדרך עוברים את חוות הבודדים הר-שמש משמאלכם. השלט יכוון אתכם שמאלה עם השביל האדום לכיוון יער להב. אחרי 700 מ' תעברו ליד באר 'תלה' ומשם עוד 300 מ' למזלג שבילים. אתם פונים במזלג ימינה וממשיכים בשביל האדום עוד כ-300 מ'. אחרי מקבץ עצי ברוש גבוהים יש לפנות ימינה לכיוון גבעה (שלט במקום יכוון אתכם). השביל סובב ועולה במעלה הגבעה, כ-600 מ', עד לחניה קטנה ומוסדרת של תל אבו-חוף.

בתל עצמו יש חפירות ארכיאולוגיות עם הסברים של קק"ל ורשות העתיקות. שביל הליכה טבעתי מוסדר יעביר אתכם בין ממצאי החפירות, תצפית נוף עם ספסלים למנוחה וחזרה למגרש החנייה. השבילים מתאימים גם לרוכבי אופניים.

 
 
לחצו להוספת תגובה לחורבת אבו-חוף ביער להב
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה