22/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

שביל ישראל בנגב המזרחי- מסלולי טיול ומלאכי השביל

-

שביל ישראל מדבר יהודה הדרומי מדרום לערד

 
שביל ישראל מדבר יהודה הדרומי מדרום לערד

מסלול שביל ישראל דרומית לערד.
תחילת מסלול: מערד-נחל יעלים, המשכו בנחל כנפן ונחל חימר
סיום מסלול: צומת באר-אפעה
אורך המסלול: כ-23 ק"מ
משך הצעידה: 5-7 שעות (יותר ירידות מעליות)
קושי: לא קשה מידי. תהנו מאד-מאד
טיפ- תצעדו עם תיק גב קל (לא צריך הרבה ציוד ואוכל. כן צריך מים) תזיעו ותהנו!
מפה: מפת שבילים מס' 11
אטרקציות בדרך: מאגורת יעלים, עתיקות רוג'ום זוהר, תחנת משטרה בריטית בראש זוהר, פריחת חצבים או חלמוניות לפי העונה
קטע לא קשה מידי של שביל ישראל שאת הרעיון לבנייתו הגה ויזם אבי המנוח-אברהם תמיר. 'שביל ישראל' (ש"י) עובר בעיר ערד ובסביבתה ('הערדיוס' המקסים שלנו). הפעם נטייל בקטע שמדרום לעיר.
רשם: מיכאל (מיקי) תמיר- שבילן ומלאך שביל ישראל בערד( 27/11/11) 
 

 

נצא מהכיכר הראשית, בכניסה לערד, ונצעד לכיוון דרום-מזרח באפיקו של נחל יעלים. (נצעד עפ"י הסימון של ש"י שהוא כתום-כחול-לבן, כשלידנו גם סימון נוסף- אדום). בסתיו נוכל להנות מפריחת החצב במורדות האפיק.

נצעד כ- 4,5 ק"מ באפיק נחל (במקביל לכביש 31 היורד לים המלח) ואז עלייה קלה (0,5 ק"מ) ונגיע בסמוך למאגורת-יעלים. ניגש לראותה (4-7-4 מ') ונבין שהיא שימשה, כפי הנראה, כמקור מים ליחידה צבאית קטנה שישבה ברוגם-זוהר הסמוך. עלייה נוספת ונגיע (כמובן עפ"י סימון ש"י) לשרידי מצד רוגם-זוהר מהתקופה הרומאית.

עליה נוספת של כמאה מ' (אנכית) ונגיע לראש-זוהר (551 מ' מעל פני הים) שם נמצא תצפית מצוינת על מדבר יהודה הדרומי ועל גמלים הרועים בסביבה. בימי המנדט הבריטי שכנה תחנת משטרה במקום שחלשה על נתיב להולכת מלח שעלה במעלה הרכס. אגב, בשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20 יצאו ממבנה המשטרה (והמרפאה!) המסעות של תנועות הנוער והפלמ"ח למדבר יהודה. בתקופות הנדידה הרימו ראשיכם ואולי תראו דורסים או עגורים 'רעשניים' במבנה חץ.

נמשיך בש"י כ-3 ק"מ וניפגש עם שביל שסימונו ירוק (מי שרוצה לסיים כאן את המסלול- שיפנה ימינה ומערבה ויגיע לערד דרך מנחת ערד לאחר 5 ק"מ). מבט ימינה ותראו את הר קינה שגובהו 635 מ' מעפה"י להשוואה-הפיסגה של הר כידוד בערד גובהה 642 מ'.

נמשיך דרומה עפ"י סימון ש"י וגם סימון ירוק ולאחר 1,5 ק"מ ניפנה ימינה (גם סימון אדום בנוסף לש"י) ולאחר כחצי ק"מ ניפנה שמאלה-דרומה וניכנס לאפיקו היפה והמעט קניוני של נחל כנפן ונצעד בשביל השחור.

בשטח שחלפנו זה עתה יש מאהלי בדואים רבים ואפשר לבקש מים אם חסר לכם. אולי תוזמנו גם לקפה אם יתמזל מזלכם.
הירידה באפיק הנחל יפה מאד, לעיתים בקניונים לא עמוקים ובין גבי מים קטנים. שימו לב מסביב- 360 מעלות בלי שום סימן לציביליזציה של המין האנושי! יש סלעיות- ציפורים קטנות בצבעי שחור-לבן, גם שפנים מתחממים בשמש ואולי כמה מאובנים. כמו כן אולי תמצאו צמחי כנפן-קוצני, ממשפחת הצפורניים, שליחידת הפירות שלו עוקץ מורחב, דמוי כנף, הנושא בראשו אגודת קוצים קצרים ובתוכה נמצאים הזרעים והוא-הוא שנתן לנחל את שמו.

לאחר כ-7 ק"מ של ירידה באפיק כנפן נפגש בנחל קינה המתחבר לנחל חימר (השחור שלנו יסתיים בכחול).
נפנה שמאלה-לדר'-מז' בנחל חימר (סימון ש"י וגם כחול) ולאחר כ-2,5 ק"מ נפגוש מימיננו שביל אדום (שמסומן באפיק נחל סילון).
ננוח בצל עץ השיטה הגדול הסמוך (חשיבות עצי השיטה, צאלה, אקציה, במדבר אדירה גם לחיות וגם לאדם). עוד 1,5 ק"מ בסימון כחול, עוד 1,5 ק"מ בסימון ירוק ונגיע לכביש- זוהי צומת 'באר-אפעה', שם מסתיים טיולנו הפעם.

אפשר לצלצל לנהג התורן שלכם שיאסוף אתכם משם או פשוט להזמין מונית מערד. אם אתם מטיילים בחודש נובמבר אזי כ-8 ק"מ צפונה תחלפו על נחל להט ואפשר להשאיר את המכונית על הכביש (עם שומר משגיח כמובן) ולהכנס לקניון הנחל (1,5 ק"מ מערבה) ולראות מחזה מרהיב של מרבדי חלמוניות בפריחתם הצהובה.

 
 
לחצו להוספת תגובה לשביל ישראל מדבר יהודה הדרומי מדרום לערד
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה