16/10/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

שבילי סובב ערד

-

מסלול 4 הבורות - צפון ערד

 
מסלול 4 הבורות - צפון ערד

מתאים לגיל: מקוצר,מגיל 6 . מסלול מלא מגיל 8. סוג הטיול: משפחות
עונה מועדפת: כל השנה בקיץ-אחה"צ,
דרגת קושי: קל - בינוני
אורך מסלול: מקוצר 4 ק"מ. מלא5.5 ק"מ זמן משוער: 2-4 שעות
צבע סימון במפה: כחול. מסלול מספר 2 במפת שבילי סובב ערד, ממאגורת רחמים- אדום שמורת טבע? לא
תחילת מסלול רגלי: קצה צפוני רחוב חברון בערד
סיום מסלול רגלי: כנ"ל
אטרקציות- בורות ומאגורה לאגירת מים שנבנו כנראה לפני יותר מאלף שנה לצדי דרכים עתיקות. חלקם בשימוש אפילו בימינו.
רשם: דב פוניו
(8/2011) (עודכן 8/2012)
 

 

איך מגיעים: לבאים מצומת שוקת- נכנסים לערד בכניסה המרכזית במעגל תנועה שמאלה. שם מתחיל רחוב חברון-נוסעים בו עד הסוף (ליד הפארק הצפוני). במקום אפשר להחנות רכב. לאורך הרחוב מסומן שביל ישראל.

תאור המסלול: המסלול מתחיל ליד מחסום נגד מעבר מכוניות בקצה רחוב חברון. על המחסום סימון כחול (גם סימון שביל ישראל, שאף הוא נכנס בנקודה זו אל העיר). הסימון מפנה אותנו צפונה. עוברים בשדרת עצים-אחריהם חורשה קטנה. ליד העץ הימני המשך הסימן שמעלה אותנו באזימוט 335 על גבעה. משם נפתח לפנינו עמק מתון. אחרי 200 מטר הערוץ הופך לקניון. בצדו הימיני שביל ליד דרך עתיקה שנהרסה בחלקים. עוד 300 מטר מגיעים לבור הראשון (נ.צ. 21896/57584 ). הבור מקבל מים מהערוץ אל ידי תעלת הטיה. הבור מתמלא עם גשם ראשון ויכול להחזיק מים כל השנה. עומקו 7 מטר-למטה כרוי אולם גדול כלפי דופן הערוץ. בהמשך מגיעים ל 2 בורות סמוכים (נ.צ.21878/57597). השמאלי מקבל מים מתעלה על דופן המדרון, הימני מסכר שסגר על הערוץ אך נפרץ על ידי השיטפונות ונשטף קליל. במרחק מה נמצא הבור הרביעי-אף הוא ניזון מתעלה במדרון. 4 הבורות בנויים בשיטה זהה- נראה שבוצעו על ידי אותו "קבלן".

במפה משנת 1840- שורטטה על ידי הגיאוגרף Heinrich Kiepert’ מופיעה דרך ראשית מחברון. היא עוברת ליד כרמל העתיקה, חוצה את רמת ערד של היום ליד רוג'ום סלאמה (אף הוא מצויין במפה), יורדת בקמר זוהר ודרך נחל זוהר מגיעה למצד זוהר ומשם לים המלח. אם אכן דרך זו היתה קיימת בימי קדם, היא יכולה להוות הסבר לקיום מערכת בורות מים מושקעת- כפי שאנו רואים בעליל בימים אלה.

אחרי הבור הרביעי כ-50 מטר פיתול קטן בערוץ. השביל עובר לגדה הימנית ומטפס בדופן ימין של הערוץ. בגמר העלייה פונה מזרחה על קוו גובה אחיד ויורד לערוץ נוסף שגם בו כרוי בור מים. הוא נמצא במעלה הערוץ 50 מטר מהסימון (נ.צ21922/57620). אף שרובו נסתם, אפשר עדיין להבחין בקמרון קשתי מעל חלל הבור. ממשיכים עם הערוץ מהבור צפונה. מולנו משתרע העמק הרחב של נחל דומיה. במרחק 1 ק"מ צפונה מזדקר כתם ירוק כהה: מאגורת רחמים (שמו במפות עתיקות:האראבת א ג'קמה) נ.צ. 21926/57673

תחתית המאגורה מצמיחה קנה צפוף. המאגורה בנויה מאבני גזית ענקיים ממש בעיקול הנחל. מי השיטפונות היו מוזרמים לתוכו על ידי סכר שהתפרק זה מכבר, אבל בשנים גשומות, כאשר מי השיטפון מגיעים לגובה מספיק, המאגורה עדיין מתמלאת מים עד גובה פתח הניקוז שבקצה הקיר.

לאחר שספגנו את מיוחדות המקום, נצא על הגדה המזרחית של הערוץ ונפגוש בסימון אדום. הסימון מוביל אותנו לכוון ערד- בתי שכונת מעוף מולנו מסמנים את הכיוון. אחרי צעידה קצרה, השביל מוביל לערוץ נחל חסד, מעליו נבנתה שכונת מעוף. אחרי הליכה של קילומטר הערוץ מסתיים בפניה חדה ימינה ודרך רכב חוצה. הסימון מעלה אותנו על הדרך. בסיום העלייה שוב פונה השביל שמאלה אל תוך נקבת צור מפוארת בין גושי סלעי צור ענקיים. בדופן הימני של הנקבה מערה יפה. אנו עוברים בתוך נקבת הצור ויוצאים לצדו המזרחי של הפארק הצפוני. יש לחצות את הפארק כדי לחזור אל נקודת ההתחלה של הטיול.

אזהרות וסכנות:

אין מי שתייה לאורך המסלול.

בערוץ 4 הבורות יתכן ולא תהיה קליטה בטלפון נייד.

אין מעברים מסוכנים למסלול הטיול. עם זאת כאמור, בורות המים עמוקים למדי ( 6-7 מטר), אין לגשת אליהם קרוב מדי ובמיוחד צריך לשמור על ילדים בקרבת הבורות.

 


 
 
לחצו להוספת תגובה למסלול 4 הבורות - צפון ערד
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה