20/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

שבילי סובב ערד

-

ממצפה זוהר למאגורת יעלים

 
ממצפה זוהר למאגורת יעלים

אזור הטיול: מורדות רכס זוהר
מתאים לגיל: מגיל 6 ומעלה סוג הטיול: משפחות
עונה מומלצת: רוב השנה. בקיץ בבוקר או אחרי הצהרים
דרגת קושי : קל. בכמה מקומות ירידה בשיפוע ניכר
אורך מסלול: 3.5 ק"מ
זמן משוער נטו: שעה וחצי- שעתיים וחצי
צבע סימון במפה: שחור-כחול-ירוק (גם שביל ישראל) שמורת טבע ? חלקית
נקודת התחלה: מצפה זוהר. הגעה לנקודת ההתחלה: בהסעה למצפה זוהר (לא מומלץ להשאיר רכב במקום)
נקודת סיום: כביש 31- ק"מ 53.5 ( 4 ק"מ מצומת ערד)
אטרקציות במסלול: מצפור, שרידי תחנת משטרה בריטית, מבצר רומי-רוג'ום זוהר, מאגורת מים עתיקה
רשם: דב פוניו (7/2011)
 

 

 
תאור המסלול: ממצפה זוהר למאגורת יעלים

 יוצאים מערד בהסעה עד למנחת ערד ומשם מזרחה על דרך סלולה- אפשרית לכל רכב (יש חלקים שמומלץ לנסוע לאט). מהמנחת יש סימון ירוק שאחרי 1.5 ק"מ מתחלף לכחול וגם שביל ישראל. אחרי 2 ק"מ נוספים מסתעפת ימינה דרך מסומנת שחור-היא מובילה למצפה זוהר. בסיום הדרך רחבה מאפשרת לאוטובוסים להסתובב.

מצפה זוהר נמצא על נקודת גובה 626 (הגובה המייצג של רכס זוהר-כידוד). במקום מבצרון רומאי הרוס ששימש לקשר עין בין מצדים לאורך קו הלימס הרומי ממלחתה לעין בוקק. ממצפה זוהר תצפית נוף יפה במיוחד צפונה, מזרחה ודרומה. במיוחד מעניין נוף החתרורים (אזור סלעי משקע ספוגיים, חומר אורגני, שבעבר הרחוק בערו במשך שנים ועברו התמרה (שינוי צורה מהותי). הוא משתרע מנחל יעלים בצפון ועד נחל חימר בדרום.

נחזור ברגל צפונה על קטע הדרך המסומן שחור ונפנה ימינה (מזרחה) על דרך רכב מסומנת כחול. נרד בדרך זו ונחלוף ליד גבנון בולט משמאל. מהדרך מסתעף שביל מסומן ירוק ועולה על הגבנון הבא- הוא ראש זוהר. על הגבעה יסודות בטון של צריפים-תחנת משטרה מתקופת המנדט הבריטי. חשוב לומר שכאן קצה של דרך עתיקה עליה נסעו מבקעת באר שבע עד לנקודת המשטרה- ודרך זו אפילו מופיע כדרך רכב במפה משנת 1924! ובמפות קדומות יותר כדרך ראשית.

מראש זוהר השביל הירוק מוביל דרך מדרון זרוע אבני צור (זהירות. לרדת לאט) אל מבצר שקירותיו השתמרו היטיב-הוא רוג'ום זוהר. המבנה תואם את תכנית המבצרים הרומיים של אותה תקופה. במרכז המבנה בור עגול מדופן היטב עם אבנים מסותתות. כנראה שימש למאגר מים שהעלו חמורים ממאגורת יעלים הסמוכה (ראה להלן).

השביל עוקף את המבצר משמאל (מצפון) ושוב במדרון תלול יורד עד כביש 31 שעובר מתחת למבצר במרחק של 300 מטר.

מנקודת המפגש של השביל הירוק עם הכביש חוזר מערבה שביל מסומן אדום. השביל עובר במדרון מתחת למבצר ואחרי הליכה קצרה מוביל אותנו אל מאגורת יעלים. המאגורה בעצם- מרתף גדול שנחפר אל תוך מדרון קירטוני לכוון צפון ונחסם על ידי קיר בנוי מאבנים מסותתות. סכר הטייה הוביל בעבר את המים מערוץ הוואדי הסמוך אל המאגורה- שרידיו ניכרים היטב. היום הסכר פרוץ לחלוטין ולפחות ב-10 שנים האחרונות לא היה מקרה שמים נאספו במאגורה.

הערוץ בו נמצאת המאגורה, נשפך אל נחל יעלים במרחק חצי ק"מ משם. למרות זאת המאגורה נקראת על שם "יעלים"- תרגום שמו הערבי של המאגורה שאף הוא מופיע במפות משנת 1924.
מהמאגורה נשוב בהליכה של 5 דקות אל הכביש ומשם עם רכב לערד.

אתרים ואפשרויות נוספות: יש לזכור שהן השביל הירוק והן השביל האדום חופפים עם שביל ישראל אשר עובר את ערד ומצומת ערד יורד דרך נחל יעלים ותוך כדי עובר על יד המאגורה- ממשיך עד הכביש ומשם עולה אל רוג'ום זוהר וראש זוהר. רמז שאפשר לעשות מסלול זה גם בכוון ההפוך.

סכנות ובטיחות: אין שום מקורות מים בדרך ולכן יש להצטייד במי שתייה על פי העונה ומזג האוויר (בקיץ בשעות היום: 3 ליטר לאיש). בעונת הגשמים המסלול עלול להיות חלק ובוצי.

 
 
לחצו להוספת תגובה לממצפה זוהר למאגורת יעלים
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה