21/09/2018

טיולים בנגב

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

טיולים בנגב

-

שבילי סובב ערד

-

מסלול גב קינה-מעגלי

 
מסלול גב קינה-מעגלי

אזור הטיול: דרום מדבר יהודה- בדרום ערד
מתאים לגיל: 10 (חלק מהטיול 8)
סוג הטיול: משפחות מיטיבי לכת
עונה מומלצת: ספטמבר-מאי
דרגת קושי : בינוני
אורך מסלול: כ-10 ק"מ
זמן משוער נטו: 5-6 שעות. הליכה מהירה של מיטיבי לכת עם הפסקה בגב :4 שעות
צבע סימון במפה: כחול>ירוק. ראה תיאור מסלול. מפת סימון שבילים מ"ס 11 שנת 2006 /שבילים מספר: 15 + 16 במפת שבילי סובב ערד.
נקודת התחלה והסיום: חניון ליד מאהלו של מוסא אבו עייד
אזהרות: אין מקורות מי שתיה. אין קליטה בטלפון נייד. מומלץ חבל 10 מטר.
אטרקציות במסלול: גב מים, מערות, מטמורה, חירבת עוזה (מצודה ישראלית עתיקה)
רשם: דב פוניו (7/2011)
 

 

מסלול גב קינה מעגלי

 

 הגעה לנקודת ההתחלה: פונים לאזור התעשיה ליד תחנת דלק "פז" עד למנחת ערד. לאורך המנחת נוסעים מערבה. משם דרך לכל רכב 1 ק"מ לבית ספר אל פורעא. פונים שמאלה (דרומה) וחולפים לאורך גדר בית הספר על גבי דרך מסומנת כחול. נסיעה של 1.5 ק"מ על דרך סבירה והגעתם למתחם מוסא אבו עייד. שם אפשר להחנות רכב. (יש לנהוג בנימוס, לא להתקרב אל אוהלי המשפחה). אפשר/לא חובה לתאם עם מוסא בטל': 310162- 0524 יתכן ותתבקשו לשלם 15 ₪ עבור החניה.

תאור המסלול: בחניון נמצאים על פיצול שבילים. המסלול הכחול מוביל דרומה אל חרבת עוזה ומשם על גדות נחל קינה לעבר נחל חימר. המסלול הירוק יורד שמאלה לתוך נחל קינה, לפני הנחל חולפים ליד אתר מערות, מטמורה ובור מים שבשימוש גם בימינו. בהגיע לנחל השביל חוצה ליד עץ שיזף גדול
ועולה דרום-מזרחה אל שלוחה שעליו נ.ג. 554. מהשלוחה יורדים במדרון צורי אל ערוץ קניוני ובו יורדים דרום-מזרחה אל נחל קינה. פונים ימינה במעלה הנחל ואחרי 2 ק"מ מגיעים לגב קינה. קצת לפני הגב השביל המסומן עולה בגדה המזרחית -על מנת לא לעבור על דרגש הסלע בצד המערבי ולא להפריע באביב לאפשרות של קינון עיט ניצי במצוק מעל הגב- עוקף את המפל הגדול על דרגש סלע, חותך 2 עיקולים של הנחל ועולה למפגש עם השביל הכחול. עם השביל הכחול חוזרים לחירבת עוזה ולחניון. על כן יש כאן מסלול מעגלי ויש אפשרות ללכת בשני הכוונים.

אם נחליט להתחיל את הטיול על השביל המסומן כחול דרך חירבת עוזה, נגיע תחילה למצודה ישראלית (על פי ארכאולוגים נבנתה במאה השביעית לפה"ס). משם השביל יורד במצוק צורי ועובר ליד מערכת 3 בורות מים (לפי צביקה צוק מכילים 1000 מ/קוב מים). עוד חצי ק"מ על המסלול הכחול ונגיע לפיצול סימון ירוק שיורד אל גב קינה. מראה הקניון מרשים מאד. הגב שטחו כ100 מ/ר.הוא עמוק ובעונות האביב משמש בריכת שחיה מצוינת. עד הסתיו מפלס המים יורד עד המחצית והמים נהיו דלוחים. מנחם מרכוס סבור שמי הגב מגובים ע"י מעין שכבה.

השביל הירוק יורד בתוך הנחל 2 ק"מ ועולה מזרחה בערוץ בקניון מדרגות נהדר. באמצע הקניון מפל של 6 מטר. אפשר לעלות בו, אבל לשם בטחון מומלץ לתלות חבל לבלתי מנוסים.

ביציאה מהקניון השביל הירוק שובר שמאלה ועולה צפון-מערבית לנ.ג 554 , חוצה ויורד בשביל גמלים בדופן המזרחי של נחל קינה אל הנחל עצמו, עובר במעלה הנחל ליד עץ שיזף גדול וממשיך צפון-מערבה דרך ואדי אל חניון הרכב. לידינו אתר מערות, מטמורה ובור מים שבשימוש גם בימינו.

אפשרויות נוספות: אפשר להתחיל את הטיול מהקצה המזרחי של מנחת ערד , לעבור ליד הר קינה אל השביל המסומן אדום בנחל כיסן ומאגורת כיסן , במפגש עם השביל הירוק לפנות שמאלה(דרום-מזרחה) וללכת עם המסלול שתואר קודם בכוון ההפוך. הסיום בחניון אצל מוסא.

מי שזמנו קצר, יכול ללכת דרך חירבת עוזה עד הגב ולחזור על עקבותיו. הזמן הדרוש לכך בין 2 ל3 שעות. טיול זה אפשרי גם בשעות אחרי הצהרים של ימי הקיץ.

שילוב נוסף של המוזכר כאן (-נחל כיסן-נחל קינה דרך הגב)- להמשיך ולרדת בנחל קינה- לא לצאת ממנו עם השביל הירוק אלא להמשיך במורד הערוץ. המשך סימון אדום מחבר אותנו אל סימון כחול- אתו ממשיכים אל נחל חימר ומסיימים בכביש 258 ליד הגשר העובר על נחל חימר. אפשר לתאם עם הסעת ציוד לינה, ללון מעבר לכביש ולהמשיך למחרת אל נחל חימר .

*על כל האמור כאן מאיימת תכנית לכריית פוספטים באזור. כנסו לאתר http://www.nobarir.com /

 
 
לחצו להוספת תגובה למסלול גב קינה-מעגלי
 
תגובות
28/04/2014
דורון אתה טועה. אולי אתה לא יודע? (דב פוניו)
 
18/04/2013 18:01:00
הכרייה בבריר לא מגיעה לנחל קינה (דורון)
 
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה