14/11/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

תיירות

-

מהו הסוד של סוסיא? מיצג אורקולי בעיר הקדומה סוסיא שבדרום הר חברון

 
מהו הסוד של סוסיא? מיצג אורקולי בעיר הקדומה סוסיא שבדרום הר חברון
‏יום שלישי ‏17 ‏ספטמבר ‏2013

מיצג אור קולי חדש מוקרן באתר ההיסטורי שבעיר העתיקה סוסיא בדרום-מזרח הר חברון. סוסיא הייתה עיירה יהודית גדולה ומאורגנת שהתקיימה מאות שנים אחרי חורבן הבית השני. במערה קרירה ואפלולית מוקרן המיצג האורקולי המספר לצופים את ספור העיר וסודה הלא מפוענח. המפגש של סרטון מודרני המוקרן על קיר אבן במערה עתיקה, יעטוף אתכם בחוויה מרגשת.
מאת: ענת רסקין 
 

 

לעיר הקדומה סוסיא שבדרום-מזרח הר חברון עולים מכיוון הישוב מיתר (כביש 60) או מכיוון תל ערד (כביש 80) וחוצים את המרחבים של בקעת ערד והתצפיות הנהדרות בדרך להר עמשא. זהו אתר בעל עבר יהודי שבמרכזו בית כנסת עתיק- המפואר ביותר בדרום הר חברון.

האתר הארכיאולוגי של העיר העתיקה סוסיא, שייך למועצה האזורית הר חברון. האתר נמצא בין ההתיישבות סוסיא (שקמה ב-1983) לבין הכפר הפלשתינאי סוסיא (שבעבר שכן במתחם העיר העתיקה).
חפירות ארכיאולוגיות שנערכו ב-1970 חשפו תבליטים של מנורות, קברים בעלי מאפיינים של קברי יהודים ומערכת לאיסוף מים עם כ-30 מקוואות. המבנה המרכזי בסוסיא הוא מבנה ציבורי בעל רצפת פסיפס מרשימה ובו כתובות ומנורה שהביאו לזיהויו כבית כנסת מתקופת המאה הרביעית עד השמינית לספירה. בית כנסת מפואר עם כניסה ממזרח וארון קודש הפונה לצפון, לירושלים, כפי שהיה נהוג בבית המקדש.

למרות החיים בספר המדבר אין חומות מסביב לעיר אלא רק קיר עבה במבנה המגורים, ששימש חומת הגנה מפני הנוודים. בבתי המגורים של העיר לא נמצאו כלי בית. נראה כי התושבים עזבו את המקום, לקחו הכול ונעלמו, לא ידוע לאן בדיוק. משערים כי חלק מהיהודים עזבו לבבל וחלק אחר התאסלמו בהמשך.

לאן נעלמה לסוסיא? מהו הסוד של סוסיא?

על שאלה זו מנסה לענות אלי, סטודנט לארכיאולוגיה, בסרט שאורכו כ-13 דק' המוקרן באחת ממערות האתר. הביקור במיצג האורקולי הוא חלק מהתשלום בכניסה וכ-50 איש יכולים להיכנס למערה. הצופים יושבים על ספסלי אבן וצופים בסרטון המוקרן על קיר המערה.

מנהל אגף מורשת במשרד ראש הממשלה אישר השקעה של 7 מיליון שקלים בהכשרת האתר כאטרקציה תיירותית מרכזית בדרום הר חברון. הכספים מגיעים מקק"ל, התוכנית למורשת לאומית ומהמשרד לפיתוח הנגב, במסגרת 'תוכנית אתרי מורשת לאומיים' שעיקרה חיזוק הקשר של עם ישראל לארץ ישראל באמצעות שימור אתרים היסטוריים ואתרים של תולדות הציונות.
העבודות הראשונות באתר סוסיא הן שדרוג החיזיון האורקולי ופעולות של שיקום, שיפור והנגשת הדרכים הפנימיות באתר למטיילים שיכללו גם שילוט, פינות ישיבה ושתילת עצים. עמדות הסברה בשפות העברית והאנגלית, כבר מפוזרות ברחבי אתר העתיקות ומאפשרות סיור עם תוכן אף ללא מדריך.

בכניסה לאתר עמלים בימים אלו גם על מרכז מבקרים, בעלות של 3,5 מיליון שקלים, בו יוכלו התושבים למכור מתוצרתם ואף לעסוק בעבודות המשחזרות מלאכות קדומות (אריגה, כדרות, סופר סת"ם וכו'). כמו כן יפעלו במקום מסעדה וחנות מזכרות. האולם יהיה מוכן כנראה בחנוכה ואפשר יהיה לערוך בו ובחצר בית הכנסת העתיק אירועים לכ-150 איש כמו: בר-מצווה, חתונה, סיורי סליחות ועוד. מבחינת מזג האוויר המקום פתוח לאירועים בין פסח לסוכות.

הסטודנט אלי חשב שיוכל לפתור את התעלומה ההיסטורית מתוך כתלי האוניברסיטה או המוזיאון לעתיקות אך בהמשך גילה כי אין תחליף ליציאה לשטח ולעבודה ארכיאולוגית הכוללת עבודת כפיים ונוכחות פיזית במקום התרחשות האירועים ההיסטוריים. גם אתם מוזמנים לראות במו עיניכם את העיר הקדומה סוסיא ולא להסתפק בקריאה אודותיה.

האתר פתוח בימים א'– ה' בשעות 10:00–17:00 , ביום שישי 10:00 – 14:00 .
בשעון חורף הסגירה ב-16:00. בשבת האתר סגור. פרטים והזמנות 02-9963424.
הביקור בחזיון האורקולי כלול בתשלום הכניסה לאתר. בתקופת החגים יש סיורים מודרכים ברחבי האתר, שחקני רחוב הממחיזים מהחיים בתקופה הקדומה והפעלות במלאכות קדומות. www.susya.org.il פרטים בטלפון- 1-599-507-517

 
 
לחצו להוספת תגובה למהו הסוד של סוסיא? מיצג אורקולי בעיר הקדומה סוסיא שבדרום הר חברון
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה