16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

תיירות

-

מצדה-נוף ואדמה- עכשיו בציורי שמן של האמן אורי בלייר

 
מצדה-נוף ואדמה- עכשיו בציורי שמן של האמן אורי בלייר
‏יום שישי ‏28 ‏ספטמבר ‏2012

מצדה על רקע ים המלח, מצדה והמדבר, עתיקות מצדה. אבן, מים ושמים. במשך שנה טפס הצייר אורי בלייר על ההר. נלחם בשמש וברוח כדי להביא בצבע קצת מן הנוף והאדמה המיוחדים של מצוק ההעתקים והמצודה העתיקה.
מאת: ענת רסקין 
 

 

אורי בלייר הוא צייר שטח. מה שאומר שהוא יוצא לשטח בכדי לצייר ונמצא בשטח מתחילת העבודה על הציור ועד סיומו. עומד שעות בשמש, ברוח, צבעי השמן הנמסים נוזלים מחום השמש, את כן הציור יש לקבע באדמה הטרשית כדי שלא יתעופף ברוח או שאצבעות ידיו נוקשות מקור מעמידה בשלג.. ציורים קטנים לוקח לצייר כמה שעות, אבל לצייר ציורים גדולים יכול לקחת גם שלושה חודשים ואפילו שישה. כמה שעות כל יום.

עליו לחזור לאותו מקום, באותה שעה כדי לתפוס את האור והזווית הראשוניים של תחילת העבודה ולשחזר אותם בהמשך עבודתו על הציור. מי חשב שצייר צריך כושר גופני?. אך כמי שגולש על גלים ומטייל זה פחות מטריד. במהלך השנה האחרונה, התגורר הצייר אורי בלייר סמוך למצדה וצייר את נופי האתר מבפנים ובעיקר מגבעות סמוכות לאתר. הפרויקט זכה להצלחה רבה ורוב הציורים כבר נמכרו.

תחילה ניסה לצייר במקומות שונים על הר מצדה. חלקם מקומות שתיירים עוברים בהם. עד מהרה ההערות הנמשכות מצידם הביאו אותו לחפש מקומות יותר מבודדים בהר. אין לו בעיה להסתובב לבד. יש לו עולם פנימי עשיר שמונע ממנו את הרגשת הבדידות, הוא מעיד על עצמו. התצוגה של העבודות בעיר חושפת את הנופים לקהל אחר שלא רגיל בנופים אלו. הניגודיות משאירה, לדעתו, רשמיה ביתר שאת על הקהל.

"כבר מאתיים שנה שציירים יוצאים לצייר בשטח, יוצאים מהסטודיו לראות בעין את השטח, אך מעט מאנשי אסכולת הריאליזם יוצאים לשטח כמוני. הציור שלי לא אימפרסיוניסטי אלא ריאליסטי. אני משתדל להימנע מהגורמים המשתנים ולהתרכז בקבוע"

הציורים מצוירים בצבעי שמן על בד בעזרת סכיני ציור. שיטה המניחה שכבות של חומר היוצרות טקסטורה המתאימה למתאר הנוף- עם חריצים, גבשושים, חריטות, חספוס ותחושה אמיתית של האבן המתפוררת בשטח. (* יש הבדל בין הצבעים האמיתיים של הציור לבין הצבעים הבאים לביטוי בצילומים. כמו כן קשה בצילומים להתרשם כראוי מהעבודה עם צבעי השמן והמרקם המיוחד שלהם.)

כשהוא רואה נוף קודם כל הוא מנסה לקבוע אותו ב 'פראם' הראוי. אחר כך חושב על איזה בד יצייר כדי להיעזר בטקסטורה שלו להביע את הנוף ואילו שיטות ציור יבטאו טוב יותר את החומר בשטח. אורי אוהב לעסוק בצבע ומסוגל להניח כמעט מיידית את הצבע המתאים ביותר על הבד וליצור בהינף הסכין תחושת עומק, צל ומירקם. "כל ציור מתחיל כשהוא גמור כבר בתוכי. אז כל מה שנשאר זה לעשות אותו. לפעמים תוך כדי התהליך הציור לוקח אותך למקום קצת אחר וצריך לדעת לזרום. זה מה שמרתק בציור. שאי אפשר לתכנן מראש הכול ואי אפשר לשחזר". לכן כל ציור שלו הוא יחיד במינו.

"סיימתי פרויקט חשוב. עשיתי משהו חיוני גם לאתר מצדה שזוכה לחשיפה אחרת. היבט אחר- מהציור."

מזה שנה שאורי מתגורר בערד. מתארח אצל הצייר, חבר לנפש, יובל מרום. עד שהחום באזור יהפוך שוב לנסבל הוא מצייר בינתיים את העיר ערד. שילוב של עיר ומדבר.

"יש לנו ראייה דומה של החיים והעולם" מעיד יובל על החברות המיוחדת ביניהם שהחלה עוד בתיכון 'תלמה-ילין' בתל-אביב, שם למדו ביחד. "כשראיתי את ציורי השמן של אורי בתיכון הבנתי כבר אז שמולי אמן ברמה אחרת". כבר שלושה חודשים שהם מציירים ביחד ציור משותף. ציור גדול של מטר וחצי על שניים המשלב את הצבעים העזים של הסוריאליזם של יובל עם הריאליזם הרך של אורי. "חדוות היצירה, נטולת אגו" מציינים שניהם את החיבור ביניהם והעבודה ביחד.

אורי בלייר, יליד 1971 , התחיל את דרכו בנגב כחלק מנח"ל-אומנויות במצפה רמון של סוף שנות השמונים. אז צייר את המכתש, בורות לוץ ונופי נחל צין. הציג תערוכה במדרשת שדה בוקר. בגיל 24 נשלח ללמוד בניו-יורק בעזרת הצייר ישראל הרשברג. 3 שנים למד ציור בברוקלין קולג' בהנחיתו של פרופ' לנרט אנדרסן ((Lennart Anderson ובהמשך למד באופן פרטי אצל הצייר קונינגהם פרנסיס ( (Francis Cunningham. אח"כ עבר להתגורר בהוואי ובמשך 14 שנה צייר נופים ירוקים וחופי ים. עם חזרתו ארצה היה זה אך טבעי עבורו לחזור לנופי הנגב המוכרים.

הצייר דרור בורשטיין כתב על עבודותיו של אורי המוצגות בתערוכה: "ציוריו של בלייר מעבירים אל הצופה את תחושת המחסור במים, את הצחיחוּת, את החול בעיניים, את תחושת הבידוד והשממה. הציורים, שצוירו בשטח המקום ובמאמץ פיזי שכלל טיפוס עיקש, חוזר ונשנה, במשך תקופה של כשנה, מנסים להקים מחדש את התנאים הקשים של המדבר – בחלל התצוגה הממוזג..

..אפשר להגיע למצדה בנסיעה לא ארוכה מתל אביב, אבל הטופוגרפיה הזו זרה לנו כמעט כמו זו של מאדים. יש משהו מעורר הערכה בעבודה הזו, המתרחשת בשטח הפתוח, בשונה כל כך מציירים כה רבים בימינו, המעתיקים דימויי אינטרנט אל הבד."

במסגרת אירועי אוהבים אמנות פותחת 'גלריה רוטשילד אמנות' בתל אביב את עונת האמנות 2012 בתערוכת יחיד לצייר אורי בלייר. התערוכה תמשך עד דצמבר.

 

 
 
לחצו להוספת תגובה למצדה-נוף ואדמה- עכשיו בציורי שמן של האמן אורי בלייר
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה