21/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

יום כיפור-חשבון נפש של ראש השנה [ומילות פרידה] / הרב גבי קדוש

 
יום כיפור-חשבון נפש של ראש השנה [ומילות פרידה] / הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏06 ‏ספטמבר ‏2018

מה נורא כל כך בימים הללו שבתחילת השנה עד יום הכיפורים שזכו בשם "ימים נוראים"? ראש-השנה ויום הכיפורים שונים משאר החגים.
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

שאר החגים הם ימי שמחה, ואילו ראש-השנה הוא חג שבו יש גם יראה וגם שמחה, יראה מהיום הגדול ושמחה שאנו ממליכים את הקב"ה על העולם.

האדם עושה חשבון נפש על המעשים שעשה במהלך השנה שחלפה, על יחסיו לבני-האדם, לבני המשפחה ולחברים שאיתם היה בקשר בשנה החולפת. וכמובן על יחסו לבורא עולם ולמצוותיו. ואף נשפטים אנו על התנהגותנו ומעשינו לפני בית דין של מעלה. מלבד אופיו של ראש השנה ויום הכיפורים כחגים אשר מקורם בתורה, שבהם אנו מצווים בראש השנה לתקוע בשופר וביום הכיפורים להתענות, נראה שיש משהו מיוחד בכל התחלה חדשה ובמיוחד בתחילתה של שנה חדשה.

זמן התחלה הוא גם זמן של סיום, האדם שואל את עצמו מה חלף\עבר עלי במשך השנה הקודמת ושואל\מבקש על השנה החדשה, כיצד היה רוצה שתראה? כיצד היה רוצה שמצבו יראה? מה התוכן של כל חייו? מעלתו של האדם הוא בכוח התבונה השכלי שלו ובכשרון לשנות ולהשתנות, האדם הוא היחידי בבריאה שמסוגל לשינוי רצוני ע"פ שכלו וזאת בגלל מעלת האדם שהוא בעל שכל נשמתי וכיצור מרכזי בבריאה שבכוחו לתקן או בכוחו לקלקל.

הימים הם נוראים בכך שאנו קובעים את טיבה של השנה הבאה! אחריות כזו הינה באמת נוראה! הורגלנו שאחרים מקבלים אחריות בשבילנו במשך כל השנה, מחליטים בשבילנו, קובעים לנו את סדר היום הציבורי והפרטי, והנה מגיעים הימים הנוראים ואנו צריכים לקבל החלטות גורליות על חיינו, על חיי האומה, על חיי העולם כולו. זה הכוח שקיבלנו מריבונו של עולם בימים אלו!!! האם נעמוד במשימה?? ימים יגידו!!! שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה!!!

וזאת גם ההזדמנות שלי לומר תודה ענקית לעורכת אתר 31 מזרח, ענת רסקין, ראשית על האמון והאכסניה החמה, על האתר המרתק, מחכים, מכיל, עם הרבה אהבה, אהבה לאדם, אהבה לנוף ואהבה למסורת ישראל. מאחל לה ולקוראים שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה, אנו נפרדים אך אמשיך בעז"ה לגלוש לאתר 31 מזרח ולנשום 'רוח דרומית' תמימה וטהורה. עם נופים ומסלולים והרבה אהבה.

 

 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה ליום כיפור-חשבון נפש של ראש השנה [ומילות פרידה] / הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה