16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "ראה" - החופש לבחור בלי ערבון מוגבל!/ הרב גבי קדוש

 
פרשת "ראה" - החופש לבחור בלי ערבון מוגבל!/ הרב גבי קדוש
‏יום רביעי ‏08 ‏אוגוסט ‏2018

הבחירה החופשית של האדם הינה יסוד גדול ביהדות ובעולם כולו. ביהדות שהרי כל התורה כולה מבוססת על הבחירה החופשית של האדם: 'ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה' וגם בעולם כולו הצלחת האומות היא לפי מדד החופש שניתן לאנשיהם לבחור.
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

 

רבות נכתב בעניין גבולות הבחירה, אם בכלל ישנן כאלה, ביהדות ענין הבחירה תפס מקום מאוד נכבד עד כדי כך שגדולי ישראל התבטאו שהבחירה היא עיקר עבודת ה' של האדם. בספר אמונות ודעות [מאמר רביעי - אות ג] כתב: 'וראוי שאבאר שאין האדם עושה דבר אלא אם הוא רוצה לעשותו, כי לא יתכן שיעשה מי שאין לו בו רצון, ולא מי שאינו בעל רצון... כי הבורא יתרומם ברוממותו אינו משפיע על מעשה בני אדם כלל, ואינו מכריחם לא על משמעת ולא על מרי... והדבר מסור בידו שינהיג את טבעו כפי הכרעת דעתו, אם עשה כן הרי הוא פקח ואם לאו הרי הוא סכל...'

הגדיל להתבטא בכך הרמב"ם בעניין הבחירה שכתב: [הלכות תשובה פ"ה] : 'אל יעבור במחשבתך דבר זה שאומרים טפשי אומות העולם ורוב גולמי בני ישראל שהקב"ה גוזר על האדם מתחלת ברייתו להיות צדיק או רשע אין הדבר כן... ודבר זה עיקר גדול הוא והוא עמוד התורה והמצוה שנאמר ראה נתתי לפניך היום את החיים וכתיב ראה אנכי נותן לפניכם היום כלומר שהרשות בידכם וכל שיחפוץ האדם לעשות ממעשה בני האדם עושה בין טובים בין רעים...'. נכון, נקודת הפתיחה של הבחירה החופשית שונה מבן אדם לשני. היא תלויה ביכולות המולדות, בסביבה, במצב החברתי והכלכלי אך עדיין מאה אחוז של אחריות מוטלות על כתפיו של האדם.

וכעת לסיפור: רבי זושא מאניפולי אמר: "אם יאמרו לי בעולם האמת זושא, למה לא היית כמו משה רבנו? לא אתיירא כלל, וכי אפשר לדמות אותי למשה רבנו? ממה אני כן מתיירא - כשיאמרו לי זושא, למה לא היית זושא?"

 

 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "ראה" - החופש לבחור בלי ערבון מוגבל!/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה