14/11/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "פנחס"- הנהגה מתוך תחושת שליחות וענווה / הרב גבי קדוש

 
פרשת "פנחס"- הנהגה מתוך תחושת שליחות וענווה / הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏05 ‏יולי ‏2018

את מי אמור לשרת המנהיג? את עצמו או את העם? נראית שאלה מיותרת? תחשבו פעמיים... קשה שלא להעריץ את התנהגותו האצילית של משה רבנו, כל כך מאכזבת וקשה היתה הבשורה מאלוקים שלא יזכה להכניס את עם ישראל לארץ ישראל.
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

שנים רבות עוד בהיות ישראל בגלות מצרים הקשה, חולם משה להכניס את עם ישראל לארץ. במשך כל ארבעים שנות הנדודים במדבר, סבל הוא את כל טענותיהם כנגדו ובכל זאת דבק בשליחותו כמנהיג נאמן ומקבל את הגזירה באהבה.

שיא ענוותנותו של משה רבנו מתגלה בפרשתנו. משה רבנו המודח מכס ההנהגה מבקש מאלוקים שימנה מנהיג במקומו. בפרשתנו מתבצעת החלפת השלטון בין משה ליהושע, ה' מצווה את משה להעביר את ההנהגה ליהושע לסמוך את ידיו על יהושוע אך לא לפני שיבקש את רשות אלעזר הכהן ורשות העדה. מדוע יש צורך בהסכמת העדה, אם הבחירה ביהושוע היתה אלוקית?

לימוד גדול לימדה אותנו התורה. המנהיג נבחר למען העם, למען העדה, חייב הוא להיות תמיד בעל תחושת שליחות, הוא נבחר לשרת את העם, ממש שרות במלוא מובן המילה. לא העם נועד לשרת אותו ואת צרכיו האישיים.

משה מבין שמהותו של מנהיג היא השליחות! ולכן יש צורך להתייעץ עם העם, מנהיגות אינה צורך אישי, אגואיסטי אלא היא שליחות אלוקית, שעבוד לעם, ולכן למרות אכזבתו האישית,  המשימה של בחירה הנהגה מתאימה לעם עומדת כעת בראש מעייניו ולכן מחפש הוא את המנהיג, השליח המתאים ביותר לעם, מנהיג שתהיה בו ענווה שלמה לשרת את העם באופן המיטבי והראוי.

מנהיג בישראל צריך להיות בעל תחושת שליחות, ענווה והתבטלות לעם, להבין שהעם הוא זה שבחר אותו ולו הוא מחוייב. כי באמת כולנו רק שליחים של הקב"ה בזה העולם.

* תמונה- מאת the Providence Lithograph Company - http://thebiblerevival.com/clipart/1907/deut34.jpg, נחלת הכלל, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7028024

 
 
לחצו להוספת תגובה ל פרשת "פנחס"- הנהגה מתוך תחושת שליחות וענווה / הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה