14/11/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "בלק"- 'מדוע אתה בוכה?' / הרב גבי קדוש

 
פרשת "בלק"- 'מדוע אתה בוכה?' / הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏28 ‏יוני ‏2018

בימים אלו מתחילים ימי הזכרון והאבלות על חורבן בית המקדש. הרבה שואלים הנה אחרי כמעט אלפיים שנה שנחרב הבית, ב"ה זכינו ושבנו לארצנו, הקמנו מדינה, צבא, לימוד התורה בפריחה, קבוץ גלויות ובסה"כ נראה שמי שרוצה לחיות בארץ יכול לעשות זאת [כמעט] ללא הפרעות, אם כך מדוע עלינו להתאבל על חורבן בית המקדש?


 

נראה ששאלה זו היא בעצמה החורבן הגדול שלנו, ההשלמה, חלילה עם אפשרות שלא נשתוקק, נשאף ונרצה את בניין בית המקדש כמרכז חיינו ממש. הריחוק וההרגשה הזו הם בעצמם סיבה משמעותית לכל מנהגי האבלות של ימי בין המצרים, מי"ז בתמוז עד לט' באב.

וכעת לסיפור: המגיד ממזריטש ראה פעם ילד קטן בוכה מתחת לעץ בגן. 'מדוע אתה בוכה?' הוא שאל. 'אף אחד לא מחפש אותי!' השיב הילד. הרב לא הבין: 'מה זאת אומרת?' הוא שאל. 'חבריי ואני שיחקנו מחבואים, והנה אני מתחבא, אבל אף אחד לא מחפש אותי!' הרהר הרב המגיד ואמר: 'בקולו של הילד הזה אני שומע את קולה של השכינה, שגם היא אומרת: 'אני מתחבאה, ואף אחד לא מחפש אותי!'

צריך לדעת שיש קשר פנימי עמוק, קשר נשמתי בלתי מוסבר במילים של עם ישראל למרכז חייו שהוא ירושלים ובית המקדש. סוג של געגועים של אלפיים שנה, געגועים אל החבוי פנימה עמוק בתוך לבנו. וגם אם חלילה, יש מישהו [אין...] שכהו חושיו וחורבן בית המקדש אינו גורם לו לאבלות יזכור שירושלים ובית המקדש הם מרכז חיינו הלאומיים והרוחניים מאז מלכות דוד. בכל הגלויות וההתרחשויות ההיסטוריות ירושלים תמיד היתה במרכז, חיים לאומיים בריאים של צדק ויושר, של מרכז עולמי לחיבור עם אלוקים יכול וחייב להיות רק בירושלים.

ו'כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה'.

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "בלק"- 'מדוע אתה בוכה?' / הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה