20/09/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "בחוקותי" יום ירושלים- ביחד מנצחים/ הרב גבי קדוש

 
פרשת "בחוקותי" יום ירושלים- ביחד מנצחים/ הרב גבי קדוש
‏יום רביעי ‏09 ‏מאי ‏2018

הרב משה צבי נריה זצ"ל בנאומו יומיים אחרי שחרורה של ירושלים, שאל מדוע אלוקים לקח לנו את ירושלים בשנת תש"ח ומנעה מאתנו במשך 19 שנים עד כ"ח באייר תשכ"ז? ומהו הקשר בין ירושלים- עיר שחוברה לה יחדיו לבין צבא הגנה לישראל קשר שלא היה בתקופת המחתרות?
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

לפני 51 ואחד שנים שוחררה ירושלים העתיקה על ידי צבא הגנה לישראל במלחמת ששת הימים. מאז נפילתו של הרובע היהודי במלחמת העצמאות לידי הירדנים, 19 שנה, מלאו געגועים את ליבותיהן של ישראל לכותל המערבי, שריד בית מקדשנו. בערב מלחמת ששת הימים, מצב של חוסר ודאות מול התארגנות של צבאות ערב לתקוף את ישראל עד כדי חשש קיומי למדינתנו הצעירה, נהפך בששה ימים לנצחון אגדי, פלאי וניסי כאחד בנצחון המזהיר וחזרה לעיר העתיקה בחזרה.

הרב משה צבי נריה זצ"ל בנאומו בר"ח סיוון תשכ"ז, יומיים אחרי שחרורה של ירושלים, שאל מדוע אלוקים לקח לנו את ירושלים בשנת תש"ח ומנעה מאתנו במשך 19 שנים עד כ"ח באייר תשכ"ז? וענה הרב נריה זצ"ל [הובאו דבריו בספר מועדי הראי"ה עמ' 444 הוצאת מכון התורה והארץ]: מכיוון שבשנת תש"ח לחמו המחתרות, האצ"ל והלח"י וכל אחד ניסה לכבוש את העיר העתיקה משער אחר, אך ירושלים היא עיר שחוברה לה יחדיו, עיר שמחברת ישראל זה לזה, לכן שחרור ירושלים המתין לנו 19 שנים, כשכולנו מאוחדים, נכנסנו דרך שער אחד, כשצבאנו הלוחם הוא צבא אחיד- צבא הגנה לישראל, כשמאחרינו עומדים בלב אחד כל אחינו אשר בתפוצות הגולה, רק עתה זכינו למאורע הגדול: של שיבת ירושלים. זה כוחה של אחדות, כשאנחנו מאוחדים, אנו מנצחים.  

בפרשתנו אנו מתברכים בברכה מיוחדת: 'וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ... וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה מִן הָאָרֶץ וְחֶרֶב לֹא תַעֲבֹר בְּאַרְצְכֶם וּרְדַפְתֶּם אֶת אֹיְבֵיכֶם וְנָפְלוּ לִפְנֵיכֶם לֶחָרֶב'. על איזה שלום התורה מדברת אם כתוב אחר כך 'ורדפתם את איביכם'? אלא מדובר כאן בשלום בתוכנו. כאשר יש שלום בינינו אנו מנצחים כל מלחמה.

'עיר שחוברה לה יחדיו' שמחברת את כל ישראל.

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "בחוקותי" יום ירושלים- ביחד מנצחים/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה