23/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

'קול השופר' ביום הזכרון וביום השואה / הרב גבי קדוש

 
'קול השופר' ביום הזכרון וביום השואה / הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏12 ‏אפריל ‏2018

לזיכרון יש מעלה וערך עליון. 'קול השופר' של ימים אלו הוא קול הצפירה הקדוש והמיוחד. כמוהו כקול השופר הנשמע בראש השנה וביום הכיפורים. נוגע בנימי הנפש של כל הנופלים והקדושים שבכל הדורות.
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

אנו עם שזוכר, זוכר הרבה דברים במהלך מורשתו וההיסטוריה שלו. יש לנו אפילו ציווי מן התורה לזכור מאורעות מכוננים כדוגמת יציאת מצרים, מלחמתו של עמלק בנו, לזכור את יום השבת, את ירושלים ואף 'וזכרת את ה' אלוקיך כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל'. בימים שאחרי חג הפסח שבו זכרנו את יציאת מצרים, נפגשים אנו עם שני ימי זכרון משמעותיים בהיסטוריה בת זמננו של עשרות השנים האחרונות: יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

הזיכרון הכואב של הנופלים לא יכול שלא להביא עמו סרגל ומדד ערכים שונה לכל חיינו- מה עיקר ומה טפל? על מה אנו מתווכחים? ומה מעסיק אותנו? משפיל אני את מבטי למול הנופלים וברצוני לבקש מהם סליחה. סליחה שאנו לפעמים קטנוניים, שאנו לא באמת יודעים לחיות חיים ראויים וטובים למען עמנו ומדינתנו. שאנו בחיינו לא יודעים לתת מספיק את הנשמה והלב למען הערך העליון של עם הנצח בארץ הנצח.

מבחינתי כאשר מגיעים ימים מלאי הוד ואחדות אלו, מרגיש אני את ההרגשה שכעת כולנו עוצרים הכול- את כל הוויכוחים והמחלוקות, את כל הפירודים, המפלגות, הקבוצות ורבדי החברה. יש להשאיר הכול בצד, לקבל פרופורציות ולנגוע בנקודת האמת הפנימית של כולנו, עם המכנה המשותף של היותנו בני עם אחד של היותנו בני אברהם יצחק ויעקב, עם גורל משותף, ייעוד משותף בארץ משותפת.

'קול השופר' של ימים אלו הוא קול הצפירה הקדוש והמיוחד הנוגע בנימי הנפש של כל אחד מאתנו, נוגע בנימי הנפש של כל הנופלים והקדושים שבכל הדורות, נוגע עד עקידת יצחק שנעקד על גבי המזבח. כולנו שומעים את הקול המאחד והמחבר אותנו. קול מיוחד ששומעים בימי זיכרון אלו, כמוהו כקול השופר הנשמע בראש השנה וביום הכיפורים.

קול הצפירה הוא קול השופר ההולך וחזק מאוד, המחבר ומאחד, הנותן כוח למשפחות השכולות, הנותן כוח לכולנו לדעת שבני עם הנצח אנחנו, עם ישראל חי!

 

* בצילום- פסל השואה ברמת גן של הפסלת רות שטייף רוז'ר (1986), ניצולת אושוויץ שגם תרמה את הפסל. 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה ל'קול השופר' ביום הזכרון וביום השואה / הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה