21/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "ויקהל פקודי"- להיות 'חכם לב' –כיצד?

 
פרשת "ויקהל פקודי"- להיות 'חכם לב' –כיצד?
‏יום רביעי ‏07 ‏מרץ ‏2018

בפרשתנו התורה מגלה לנו על 'מכרז' שיצא לקראת בניית המשכן וכליו. מתנאי המכרז לא מצאנו שום צורך בניסיון קודם, בתעודה של בוגר אקדמיה לאמנות. רק תנאי סף אחד היה צריך להיות והוא להיות: 'חכם לב'. מה צריך בכדי להיות אמן אמתי? 
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

ראיתם פעם עיצוב שולחן של גבר? הכל בערך... המפיות שמוטות, המזלג והסכין בצורה הפוכה וגם אם נתאמץ, אנו הגברים, זה לא כל כך ילך לנו... אך כאשר אשה מעצבת את השולחן אז המפית תהיה מדוייקת במקומה, המפה תהיה מתוחה, הצבעים יתאימו להפליא והכל נראה מפעים ומזמין... מה ההבדל בינינו? הרי החומרים אותם חומרים, המפיות אותם מפיות? אלא פשוט מאוד- זה לא 'בלב' שלנו. לנו הגברים העיצוב לא כל כך חשוב, לכן זה נראה כך ולנשים העיצוב מאוד חשוב ולכן זה נראה טוב [וסליחה על ההכללות...]

בפרשתנו התורה מגלה לנו על 'מכרז' שיצא לקראת בניית המשכן וכליו. מתנאי המכרז לא מצאנו שום צורך בנסיון קודם, בתעודה של בוגר אקדמיה לאמנות. רק תנאי סף אחד היה צריך להיות והוא להיות: 'חכם לב'. התורה מעידה על בצלאל שהיה אומן המשכן כ'חכם לב'. בכדי להבין את התנאי של 'חכם לב' לבניית המשכן וכליו צריך לחזור ולהזכיר מה עניינו של המשכן?

המשכן בא ליצור נקודת חיבור משמעותית בין האדם לבוראו, נקודת חיבור שאינה נובעת מלימוד שכלי או שינון מעלותיו וקדושתו של המשכן. המפגש עם המשכן צריך לעורר לנו את הנימים הדקים ביותר שבלב. הלב צריך להתמלא ברגש קודש, התפעלות אמיתית עמוקה שמרגישים ממש את הדופק פועל... ודבר זה צריך להיות חשוב ומשמעותי ליוצר המשכן. אסור שיהיה במקדש זיוף כל שהוא. היצירה צריכה להיות מושלמת מכל הלב. לא מדובר כאן בטכניקה של יצירה, טכניקות של יציקות כלים, אריגת בגדים, או ניסור עץ. כאן מדובר בדבר נעלה יותר- כאן אנו נזקקים לאומן השלם שיכול לתת את לבו הטהור ליצירתו ובכך לרומם את הצופה בחוויה רוחנית מיוחדת. ומכאן נולד צמד המילים 'חכם לב'.

אמנות היא מלשון אמונה, האמנות הינה שפה המביעה את עומק מחשבותיו ודעותיו של האומן. האמנות מתיימרת לקחת את המעשים ולהעלות אותם למדרגה גבוהה יותר של 'שפה פנימית' של ביטוי עמוק ומשמעותי. אמונה ואמנות קשורים וחבוקים הם זה בזה. בכדי להיות אמן אמתי צריך להיות בעל 'לב אמתי', 'מעצב פנימיות'.

 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "ויקהל פקודי"- להיות 'חכם לב' –כיצד?
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה