16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "משפטים"- מה זה אומר על מערכת משפט שיש לה 'אג'נדה'?/ הרב גבי קדוש

 
פרשת "משפטים"- מה זה אומר על מערכת משפט שיש לה 'אג'נדה'?/ הרב גבי קדוש
‏יום רביעי ‏07 ‏פברואר ‏2018

מערכת המשפט בישראל הפכה ל'שלטון החוק' שאי אפשר לבקרה. דומה שחומת מגן זו נבקעה בשנים האחרונות ונשמעים דעות שונות ביחס למערכת המשפט ולגבולות הגזרה שלה. אינה דומה 'אג'נדה' מסוימת ל'אג'נדה' אחרת מתוך כך מגיע הנסיון להגביל את כח בתי המשפט ולהפריד בין הרשות המחוקקת לבין הרשות השופטת. מנסים להשפיע על בחירת השופטים ורב גווניותם. 
מאת: הרב גבי קדוש, רב המועצה האזורית בני שמעון
 

 

דווקא כאשר אנו קוראים בפרשת השבוע על מערכת 'משפטים' תורנית, עולה השאלה שבכותרת מאמרנו: מה זה אומר על מערכת המשפט שיש לה 'אג'נדה'? מצב זה מעיד שמערכת משפט אזרחית אנושית הינה נזילה ואינה מערכת משפט בעלת צדק ויושר מוחלטים אלא תלויה היא בדעתם, נטייתם ותרבותם של בני אדם ובזמנים המתחלפים והמשתנים.

לא כך הם חוקי ומשפטי התורה. לא זו בלבד שהחוקים בין אדם למקום הם אלוקיים אלא גם ובמיוחד החוקים שבין אדם לחברו, לסביבתו ולמדינתו, הם אלוקיים, נצחיים ואמתיים. וכדברי הפסוק 'כי המשפט לאלוקים הוא' [דברים א, יז] וכמו שאלוקים, חלילה, לא משתנה כך משפטיו לא משתנים.

הרב הרצוג, שנה לאחר קום המדינה, בנאום שנשא בפני ועידת המזרחי אמר כך: '...מדינתנו דמוקרטית תהא, ומוכרחת היא להיות דמוקרטית. רצוננו- שאיפתנו שהיא תהא דמוקרטית ברוח הישראלית המקורית... אין זה הכוון שלנו שהדמוקרטיה שלנו תהא חיקוי גמור, מעשה קוף, משועבדת ברוחה אל הדמוקרטיות של הגויים. רצוננו לקבל השראה והדרכה ממעין החיים שלנו, ממקור ישראל... איזו שיטת משפט? איזו מן תערובת של החוק הטורקי, העותמני והחוק הבריטי?... הרי זה בליל של חוקי עמים זרים... מוטל עלינו לעשות כל מה שיש בידינו למען לא יתבטל משפט התורה בישראל'.

ונסיים בתפילה 'וְאָשִׁיבָה שֹׁפְטַיִךְ כְּבָרִאשֹׁנָה וְיֹעֲצַיִךְ כְּבַתְּחִלָּה אַחֲרֵי כֵן יִקָּרֵא לָךְ עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה: צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה'. [ישעיהו א]

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "משפטים"- מה זה אומר על מערכת משפט שיש לה 'אג'נדה'?/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה