22/09/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת השבוע "וארא"- לחטוף מכות אמוניות/ הרב גבי קדוש

 
פרשת השבוע "וארא"- לחטוף מכות אמוניות/ הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏11 ‏ינואר ‏2018

מה היו מטרות המכות במצרים? האם רק כדי להוציא את בני ישראל ממצרים? כנראה שסיבת המכות היא עמוקה יותר, נראה שמטרת המכות מכוונות לשני תחומי השפעה, מכוונת לעם המצרי והעולם כולו מצד אחד ומנגד מכונות המכות לבני ישראל מצד שני.
מאת: הרב גבי קדוש, רב מועצה אזורית בני שמעון

 

 

קשה לדמיין במציאות חיינו כיצד היו מכות מצרים, במיוחד בהתחשב בתפיסות הרוחניות והתרבותיות דאז, ובמיוחד אי אפשר לנתק מכל המערך הכללי הזה את כפירתם של המצרים באלוקים לעומת אמונתם באמצעים טבעיים כאלוה, כגון ים סוף [היאור] וכן בהמות [שה], ואמונתם בחרוטמי מצריים וקסמיהם.

ובכל זאת אין אנו פטורים מלנסות להבין את המהלכים האלוקיים של הנחתת עשר מכות על המצריים, מה היו מטרות המכות במצרים? האם רק כדי להוציא את בני ישראל ממצרים? אם זאת המטרה יכול היה אלוקים להסתפק בהוצאתם בחשכה ללא שהמצרים ירגישו, או לכל הפחות להסתפק במכה אחת נצחת, ובכך היתה מסתיימת פרשת וארא ללא הרחבה של כל עשר המכות השונות והמשונות. אלא כנראה שסיבת המכות היא עמוקה יותר, נראה שמטרת המכות מכוונות לשני תחומי השפעה, מכוונת לעם המצרי והעולם כולו מצד אחד ומנגד מכונות המכות לבני ישראל מצד שני.

בכדי להעביר מן העולם את התפיסות של עבודה זרה שהיו במצרים, היה צריך לפעול בתוך הטבע  ולהראות את האלוקות המקיף את כל המציאות: גרמי השמיים, החי, הצומח, הדומם ואף האדם.  האלוקות אינה מצטמצמת לחלק מן הטבע כשמש, ירח או יאור ושה, אלא גבוה מעל כל גבוהים ה'. כח עליון הנשגב מבינתנו. כח זה אינו עומד כשוט על הבריאה אלא מתגלה פעמים כאיש מלחמה ופעמים כמלך רחמן מלא רחמים.

מלבד השפעת המכות על האמונות הרוחניות של מצרים ושל כל העולם כולו, יש גם צורך במכות מצריים לגלות את ההבחנה האלוקית בין ישראל לעמים: 'אשר בחר בני מכל העמים ונתן לנו את תורתו', השוני המהותי בין ישראל לעמים הולך ומתברר ומתגלה במכות מצריים, 'ולכל ישראל אור במושבתם' , 'למען תדעון אשר יפלה ה' בין מצרים ובין ישראל...'.

פינת ההלכה: הלכות כלאי זרעים בגינה

הזורע שני מיני זרעים כאחד בארץ ישראל - לוקה, שנאמר שדך לא תזרע כלאים .אסור לזרוע מן אחר ליד מין שנזרע ונבט קודם. אסור לזרוע כלאים אפילו בבית. אסור לבקש מגוי שיזרע כלאים עבור יהודי בשדה השייך ליהודי, אבל מותר לבקש שהגוי יזרע בשדהו עבור יהודי. אסור לקיים (לנכש, לחפות, להשקות, לגדור) כלאי זרעים בשדה, אלא חייב לעקרם. יש אומרים שאיסור קיום הוא מדברי תורה ויש הסוברים שהוא מדרבנן. כלאים שנזרעו על ידי גוי בשדה ישראל, ג"כ אסור לקיים. אסור לזרוע כלאים בעציץ נקוב, וכן בעציץ שאינו נקוב.

 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת השבוע "וארא"- לחטוף מכות אמוניות/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה