21/09/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "לך לך" - 'היהודי הנודד'/ הרב גבי קדוש

 
פרשת "לך לך" - 'היהודי הנודד'/ הרב גבי קדוש
‏יום רביעי ‏25 ‏אוקטובר ‏2017

'לך לך' פירושו להיות יהודי'. הקול הקורא אליו- לך לך, יש לך תפקיד, יש לך משימה, אתה נמצא בשליחות בעולם הזה. אנו נשמעים לקול ויודעים שיש נקודת יעד: להגיע אל המנוחה והנחלה בארץ ישראל
מאת: הרב קדוש גבי, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

תמיד תהיתי מה פשר שם הצמח 'היהודי הנודד'? גילתי ברשת ומצאתי שיש שמייחסים לצמח זה תכונות של יכולת לצוץ בכל מקום, להצמיח שורשים עמוקים, להתגבר על כל המכשולים וכן את היכולת להסתגל לכל מקום. נראה שההשוואה היא ליהודי הנודד בזמן הגלות.

מעניין שיהודים ונדידה התחברו אף לעולם השירה. בשירו של יורם טהר לב 'להיות יהודי' מתאר הוא בכשרון מיוחד את אברהם אבינו, אב האומה. מתחיל בפרשתנו, לך לך: 'להתחיל מארם נהריים, לעבור בכבשן האש, ולצאת למסע הנצח... לעקוד את הבן, את הילד, כמו לגדוע תקווה אחרונה, ולשלוח אליו מאכלת, שנה אחרי שנה'. והפזמון אשר מבטא את מסענו בעולם מאז הקריאה האלוקית לאברהם אבינו לך לך: 'ולשמוע מגבוה, את הקול ההולך: לך לך, לך! לך לך, לך! אתה האחר, אתה היחידי, לך לך! 'לך לך' פירושו להיות יהודי'.

יש כאן מורכבות מופלא של שמיעה מגבוה, של הליכה, של עם מיוחד ויחידי, עם אחר. הקול הקורא אליו- לך לך, יש לך תפקיד, יש לך משימה, אתה נמצא בשליחות בעולם הזה. במשך כל זמן ההליכה כשחרב חדה מונחת על צווארנו, אנו נשמעים לקול ויודעים שיש נקודת יעד: להגיע אל המנוחה והנחלה בארץ ישראל: 'ולנוע מארץ לארץ אך לשאת כחותם ושבועה את זכר אותה הארץ אשר עמודיה שבעה'.

הנדודים תמו, לא עוד מקל נדודים אלא מחרשה, מעדר, טרקטור ומכונת בטון, לבנות את הארץ הזו, ואם יש צורך אז גם נאחז בטנק ובמטוס בכדי להגן על עמנו בארצנו ולהשלים את הנדידה.

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "לך לך" - 'היהודי הנודד'/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה