18/07/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

יתיר- סרטון קצרצר בהפקת משרד התיירות על אזור חבל יתיר yatirtourism
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "כי תבוא"- ישן המתחדש/ הרב גבי קדוש

 
פרשת "כי תבוא"- ישן המתחדש/ הרב גבי קדוש
‏יום חמישי ‏07 ‏ספטמבר ‏2017

האם להעדיף חדש על פני הישן? כיצד עלינו להתייחס לתיאוריות ותורות חדשות? שאלה זו רלוונטית בכל התחומים, בתחום המדע, רפואה, פילוסופיה, פסיכולוגיה, תרבות ואמנות ועוד. לפעמים מה שהיה 'מדעי' לפני מאה, חמישים, עשר ואף שנה בודדת אינו רלוונטי והוא כבר הפך להיות נחלת העבר. משעשע לפעמים לקרוא בספרי מדע ורפואה ישנים על דברים שנראים לנו היום משונים והזויים. וכן בשאר מקצועות החיים. האם גם על תורתנו הקדושה ניתן להחיל כלל זה? האם על דברי הנביאים? האם על התלמוד והמדרשים והשולחן ערוך שלנו ניתן לומר שאינם רלוונטים? חלילה וחס!
מאת: הרב קדוש גבי, רב מועצה אזורית בני שמעון

 

תורתנו היא תורה אלוקית ונצחית וככזאת אינה ניתנת לשינוי. רלוונטית ושייכת תמיד. אם יאזור אומץ השואל וישאל הרי לפעמים אנו מוצאים בתורה דברים שאינם שייכים למציאות חיינו? כגון עובדי עבודה זרה למיניהם, כגון מציאות של חוקים ועונשים שאינם מתקבלים על הדעת בעולמנו? אענה לו: בתורה בפרשתנו [דברים כו, טז] כתוב: 'הַיּ֣וֹם הַזֶּ֗ה ה' אֱ-לֹהֶ֜יךָ מְצַוְּךָ֧ לַעֲשׂ֛וֹת אֶת־הַחֻקִּ֥ים הָאֵ֖לֶּה...'. מבאר רש"י שמשמעות ההדגשה 'היום הזה': 'בכל יום יהיו בעיניך חדשים, כאלו בו ביום נצטוית עליהם'.

מה כל כך משנה האם נצטווינו עליהם היום או נצווינו עליהם לפני זמן? התורה רצתה ללמד אותנו את רלוונטיות התורה. בכל יום התורה הזו שניתה לנו לפני אלפי שנים הינה תורה 'מתחדשת' במובן שהתורה הזו הינה קבועה ונצחית ואנו צריכים להתאים את מציאות החיים שלנו לתורה עצמה ולא חלילה הפוך לשנות את התורה לפי חיינו.

ההסבר הוא שמכיוון שהמציאות משתנה מזמן לזמן ומה שפעם היה נחשב לתיעוב והשחתה יתכן שכיום יראה כנאורות ותרבותי, מה שנחשב פעם לחוסר מוסר יתכן והיום יהיה שיא המוסרי לכן רק תורה שניתנה בסיני, רק תורה אלוקית יכולה להיות שייכת לכל הדורות כולם. התורה בבחינת ישן המתחדש וממשיך במקוריותו מסיני.

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "כי תבוא"- ישן המתחדש/ הרב גבי קדוש
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה