24/06/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

יתיר- סרטון קצרצר בהפקת משרד התיירות על אזור חבל יתיר yatirtourism
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

דת ומסורת

-

פרשת "שמיני" - יש לתורה מה לומר גם על הצלחת שלנו...

 
פרשת "שמיני" - יש לתורה מה לומר גם על הצלחת שלנו...
‏יום חמישי ‏20 ‏אפריל ‏2017

פרשתנו עוסקת בכשרות המאכלים של האדם מישראל. תחת הציווי הכללי של 'קדושים תהיו' התורה מפרטת לנו מה מותר לנו לאכול וממה להימנע. במבט ראשון המילה 'קדוש' נראית לנו גבוהה לחיינו ולא שייכת לסביבתנו הטבעית ומה הקשר בינה לבין אוכל? 
מאת: הרב קדוש גבי, רב מועצה אזורית בני שמעון
 

 

לכאורה קדושה שייכת ליחידים מורמים מעם אשר פורשים מחיי העולם הזה והנאותיו עסוקים בעניינים רוחניים וחיים חיי סגפנות ובדידות שלא קשורים לחיים 'הנורמליים' של סביבה וחברה.

אך מהתבוננות במושג זה נגלה שבדיוק ההפך הוא נכון. התורה לא מצפה מאתנו לחיות חיי סגפנות ופרישות אלא היא רואה כאדם קדוש את האדם שחי את חיי העולם הזה אך יודע להכניס ערכים לחייו, יודע להתרומם מעל תאוותיו ולראות בחיים 'קדושה'. מותר לו לאכול בשר ולשתות יין ועדיין יהיה 'קדוש'. אכילה וקדושה הולכות יחד. האדם שמסוגל לקדש עצמו במותר לו על פי הציווי האלוקי הוא זה שמגיע לקדושה. האדם ששומר על כללי התורה ומבטל דעתו מפני דעת עליון לו מגיע כתר הקדושה.

פרשתנו מראה לנו שאחת הדרכים ל'קדושה' היא המניעה מלאכול שקצים ורמשים כי השקצים והרמשים 'מטמאים' ואנו מצווים להיות 'קדושים'. נחלקו הדעות מה האיסור; יש שנמקו זאת בכך שמאכלים אלו מזיקים לגוף האדם, אך יש שהתנגדו לטעם זה והסבירו שטעם האיסור הוא שהתורה אסרה דברים המזיקים לנפש.

כאשר אדם מאמץ לעצמו אורח חיים של הימנעות, ויתור על התאווה לאכול משהו אסור הוא מתרומם ובכך מוסיף ערך רוחני לחייו. זאת המדרגה הראשונה ל'קדושה'. במילים אחרות התורה מצפה מאתנו לשליטה עצמית, לביטול הרצון החיצוני שלנו לרצון עליון, באופן זה אנו מרגילים עצמנו לחיים בעלי ערך ומשמעות, לחיים ראויים וטובים יותר.

 
 
לחצו להוספת תגובה לפרשת "שמיני" - יש לתורה מה לומר גם על הצלחת שלנו...
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה