16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות סביבה

-

בעקבות אסון נחל אשלים - אזרחים יוכלו לתבוע מפעלים בגין פגיעה בטבע

 
בעקבות אסון נחל אשלים - אזרחים יוכלו לתבוע מפעלים בגין פגיעה בטבע
‏יום חמישי ‏12 ‏יולי ‏2018

הצעת חוק המפגעים הסביבתיים הוגשה בעקבות אסון נחל אשלים ואושרה אתמול (11/7/18 ) בקריאה טרומית בכנסת. ח"כ דב חנין: "החשיפה לתביעות אזרחיות תלמד את המזהמים שהפגיעה בטבע לא משתלמת". המשרד להגנת הסביבה העריך את הנזק האקולוגי והסביבתי לנחל אשלים בהיקף של 397 מיליון שקל והגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית בשם אינטרס הציבור.
 

 

הצעת החוק הוגשה בעקבות אסון נחל אשלים בהובלת ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ דב חנין ויותר מ70 ח"כים נוספים ונוסחה ע"י החברה להגנת הטבע.

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית חברתית אמר במליאה: "בנחל אשלים קרה אסון נורא. 120 מיליון ליטר של חומצת פוספוגבס נשפכו לנחל, נזק סביבתי קשה ביותר. סכנה בריאותית. מוות של בעלי חיים רבים. נגזלה מאתנו הזכות להינות מהנחל הזה. נגרם נזק כלכלי של כ-400 מיליון שקל.

האסון נגרם כתוצאה ממדיניות רשלנית ופושעת של חברת רותם אמפרט מקבוצת כי"ל. 20 שנה שהחברה התעלמה מההתרעות על אסון מתקרב. כי האינטרס הכלכלי גבר ועודנו גובר על הכול. גם על הסביבה והבריאות של כולנו. אפילו היום המצב באותו מקום מדאיג ומסוכן. שוב, כדי לחסוך כסף החברה עושה שימוש ביריעות בד שיכולתם להגן על הקרקע מחלחול מזהמים מצומצמת. "

כיום, החוק בישראל אינו מאפשר לציבור לתבוע מפעלים מזהמים על פגיעה בטבע, מאחר והפגיעה בו אינה מוגדרת בחוק כ"מפגע סביבתי". זיהום אוויר, זיהום מים או זיהום על ידי פסולת הינם מפגעים סביבתיים, אולם, פגיעה בערכי טבע מוגנים אינה נחשבת כמפגע סביבתי. הצעת החוק מכניסה פגיעה ב"ערך טבע מוגן" כמפגע סביבתי שאפשר לתבוע בגינו את המזהם. התיקון לחוק ירחיב גם את האפשרות של רשות הטבע והגנים לנקוט בהליכים אזרחיים במקרים של פגיעה בטבע, בצד הסמכויות המנהליות והפליליות הקיימות בידיהם היום.

ההערכה הייתה שנגרם נזק אקולוגי וסביבתי לנחל אשלים בהיקף של 397 מיליון שקל – סכום שכולל את שיקום הנחל וסביבתו (202 מיליון שקל) וכן את הפיצוי בעבור הנזק האקולוגי. בתחילת מאי 2018 , בעקבות חוות הדעת הכלכלית המשותפת של גורמים שונים, הגישו המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים בקשה לאישור תובענה ייצוגית על ידי פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), על נזקים אקולוגיים וסביבתיים שנגרמו לטבע, בשם אינטרס הציבור. הבקשה הוגשה כנגד חברת רותם אמפרט וכימיקלים לישראל בגין נזק שנגרם לנחל אשלים בעקבות פריצה של אחת הבריכות התעשייתיות של מפעל רותם אמפרט לנחל. 

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "כשנה לאחר האסון באשלים, אנחנו עושים היום צעד משמעותי בהגנה על אוצרות הטבע של מדינת ישראל. לא נאפשר להקל ראש במסלולי הטיול והתיירות והנופים הנפלאים שלנו. הצעת החוק תאפשר לתבוע  את המזהמים ולחייבם בתשלום עבור הנזק שגרמו. מדובר פה בעניין שנוגע לכולנו ואני שמחה לראות את התמיכה הגורפת"

ח"כ דב חנין: "היכולות שלנו כחברה להילחם במזהמים מוגבלת. הצעת החוק הזו באה לתקן פרצה מסוכנת ולאפשר אכיפה אזרחית כדי לתבוע את הנזק ולהיפרע מאלה שמסבים לנו נזקים כל כך גדולים. טיפול במפעלים מזהמים על ידי המשרד להגנת הסביבה הוא חשוב, אבל החשיפה לתביעות אזרחיות, על המשמעות הכספית הקשורה בכך, תלמד את החברות המזהמות, גם דרך הכיס, שפגיעה בטבע פשוט לא משתלמת. הכסף שיתקבל בגין התביעות יועבר לשיקום הטובע שנפגע".

 

 
 
לחצו להוספת תגובה לבעקבות אסון נחל אשלים - אזרחים יוכלו לתבוע מפעלים בגין פגיעה בטבע
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה