23/07/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

יתיר- סרטון קצרצר בהפקת משרד התיירות על אזור חבל יתיר yatirtourism
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות סביבה

-

דיון בכנסת בנושא פתרונות לבעיית התייבשות ים המלח

 
דיון בכנסת בנושא פתרונות לבעיית התייבשות ים המלח
‏יום רביעי ‏12 ‏יולי ‏2017

שוב דיון בנושא מצב ים המלח. כולם הסכימו שצריך לעשות משהו. כולם אמרו שצריך להתאחד לפעילות אזורית משותפת של כל הגופים הנוגעים בעניין. אבל כרגיל אין הצעות לפעולה. תוך כדי שהם מדברים מפלס ים המלח ממשיך לרדת!
טובי שור, ראש אגף תשתיות ים מפעלי כי"ל ים המלח: "בכל שנה כ-150 מיליון קו"ב מים נגרעים ע"י מפעלי ים המלח. ממפעלי ירדן נגרעים כ-120 מיליון קו"ב בשנה. סה"כ מפלס ים המלח יורד בכ- 750 מיליון קו"ב בשנה". 
 

 

השדולה לשיתוף פעולה אזורי והשדולה להצלת ים המלח התכנסו הבוקר (ד') לדיון בנושא פתרונות לבעיית התייבשות ים המלח. בדיון השתתפו ראשי השדולה, השר לשת"פ אזורי- חה"כ צחי הנגבי, שגריר ירדן בישראל, ראשי מועצות, נציגי ממשלה, עמותות סביבתיות, נציגים ממפעלי ים המלח וחברי כנסת. בנוסף, הוצגה תערוכת צילומים "לשוט לאוצרות ים המלח" שחשפה את השינויים הדרמטיים של מפלס ים המלח במבט משווה שנה לאחור.

דב ליטבינוף ראש המועצה אזורית תמר: "ב-14 שנות כהונתי אני מגיע לדיונים ובזמן הזה ים המלח ירד ב-17 מטרים. אין לקיחת אחריות על התושבים שנפגעים ופרנסתם נפגעת. אני קורא להקמת מטה חירום, שכל אותם רעיונות שעולים וקיימים יגיעו לאותו מטה חירום שיציג הצעת לממשלה איך להציל את הים ביחד עם הירדנים."

מרכז המדע ים המלח והערבה מבקש להשלים את הדו"ח המלא של הממשלה משנת 2006 ובו הדיון המדעי המלא בכל החלופות. חוקרי מרכז המדע תומכים בהזרמת מים מחדש בירדן ולהגדיל את מתקני ההתפלה לאור מצוקת המים בירדן הדרומי ובאגן הכנרת.

יו"ר השדולה להצלת ים המלח, חה"כ יעל כהן פארן: "ים המלח, פנינת טבע בקנה מידה עולמי שהופקדה בידינו, נמצא במצב של הידרדרות עקב ירידת המפלס באופן דרמטי כתוצאה מהפעילות האנושית. יש לנו אחריות למצבו של ים המלח, ועלינו לקחת אותה. מצב זה אינו גזירה משמים, עלינו להביא  לשיפור המצב ולמניעת המפגעים הסביבתיים שנובעים מירידת מפלס הים, בראשם הבולענים".

חה"כ יעקב פרי (יש עתיד), ר' השב"כ לשעבר ויו"ר השדולה המשותפת לשת"פ אזורי בכנסת: "השחיקה המתמדת בים המלח היא מקור לדאגה לאומית ועל מדינת ישראל לפעול, בשיתוף מדינות האזור, בתוכנית הצלה לאומית, באמצעות חשיבה אסטרטגית ותוכנית רב שנתית לטיפול בנושא. להערכתי, פעולה משותפת, תחת "מטריה אזורית", תסייע לקידום מציאת פתרון. ים המלח מהווה משאב משותף לכל מדינות האזור ועל כן עלינו לפעול בשיתוף פעולה על מנת לשקמו מההרס שנגרם במרוצת השנים". עוד הוסיף: "ים המלח הוא גורם דומיננטי בענף התיירות באזור, בצמיחה הכלכלית בישראל וכן בעל תרומה גם בנושאים בריאותיים. על כולנו מוטלת האחריות יחדיו לשמור על אוצר הטבע הנדיר הזה ועל התושבים החיים סביבו".

גדעון ברומברג מנכ"ל אקופיס: "המצב בים המלח לא יחזור לקדמותו, עצירת ירידת מפלס ים המלח יעשה על ידי הזרמת מים מהירדן. המפעלים בים המלח, שואבים מים בחינם, ויש לנו הזדמנות עם התחדשות הזיכיון לדרוש מהפעלים תשלום על המים, כך ייחסכו מים."

שגריר ירדן בישראל, וואליד עובידאת: "זהו נושא חשוב ומשותף לנו, לישראלים ולפלסטינאים. בעיית הזרמת המים באזורנו חייבת להיפתר שכן זה משפיע על כולנו. האינטרס הוא משותף ואנחנו ערים לבעיה ומשתפים ונשתף פעולה כדי להגן על האוצר (ים המלח). שיתוף פעולה יביא להצלחה משותפת."

ד"ר גדעון בר, המכון הגאולוגי: "הבלענים הם בעיה אך גם תופעה נופית ובכיוון הזה אנחנו מנסים להפוך את האסון ולהפוך לאתר תיירות שיכניס חיים דרך הבולענים."

סגן השר, חה"כ מייקל אורן: "בכל משבר יש הזדמנות, וים המלח במשבר. זאת הזדמנות למצוא פתרונות ארציים ואזוריים, ובמיוחד לחזק את שיתופי הפעולה עם ירדן בהקשר זה. יש לנו אינטרס כלכלי ואסטרטגי משותף".

השר לשת"פ אזורי, צחי הנגבי: "יש למשרד שלי אחריות לעצור ולהפחית את ירידת המפלס. יש לנו פרויקט שהחל בחזונו של הרצל שמים יזרמו לים המלח דרך תעלת הימים. בימים אלו יש פרויקט משותף עם ירדן שיוקם מפעל התפלה בעקבה, הפרויקט יחל ב-2022, בעוד 5 שנים. אני מקווה שהממשלה תחליט בהקדם על חלקה בתקצוב הפרויקט. על החלק הישראלי בפרויקט. זה לא פתרון מושלם אך זו תחילתה של מגמה הפוכה."

יו"ר שדולת ים המלח, חה"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "אסור למדינת ישראל בפרט, ולעולם בכלל לאבד את ים המלח. מעבר להרס אחד מפלאי עולם, יצור הדבר פגיעה קשה בתיירות החוץ והפנים, שתוביל לסגירתם של עשרות ספקים קטנים וגדולים, להם משמשים בתי המלון באזור עוגן כלכלי. אני קורא לממשלת ישראל ולכל סיעות הבית להתאחד סביב נושא ולהציל את ים המלח לפני שיהיה מאוחר מידי".

יו"ר שדולה לשת"פ אזורי ח"כ מרב מיכאלי: "ים המלח הוא פלא תבל ופלא שלנו. הוא מקום מופלא והוא גם משאב משמעותי שלנו וממשלות ישראל לאורך השנים הזניחו אותו והזיקו לו קשות. הצלת ים המלח ושמירה עליו מצריכים מציאת פתרונות מיידים ופתרונות אזוריים. לשם כך אנחנו חייבות לשתף פעולה עם שכנינו ולנהל אתם דיאלוג כדי להגיע לפתרונות אשר יאפשרו את קיומו של ים המלח עוד שנים רבות."

טובי שור, ראש אגף תשתיות ים מפעלי כי"ל ים המלח: בכל שנה כ-150 מיליון קו"ב מים נגרעים ע"י מפעלי ים המלח. ממפעלי ירדן נגרעים כ-120 מיליון קו"ב בשנה. סה"כ מפלס ים המלח יורד בכ- 750 מיליון קו"ב בשנה."

חה"כ יעל כהן פארן סיכמה את הדיון בהבטחה לקיום דיונים נוספים וקידום משותף של הנושא ואף ציינה שבעיית ים המלח לא חוצה גבולות, אנחנו קובעים את הגבולות אך הטבע חזק מכל אדם שלא עוזר לשיקומו.

 
 
לחצו להוספת תגובה לדיון בכנסת בנושא פתרונות לבעיית התייבשות ים המלח
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה