14/11/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

כביש 31 - חדשות ועידכונים

-

חנוכת כביש 31 – מהפכת תחבורה באזור הנגב המזרחי

 
חנוכת כביש 31 – מהפכת תחבורה באזור הנגב המזרחי
‏יום חמישי ‏23 ‏נובמבר ‏2017

היום (23/11/17), יותר מ-6 שנים מאז תחילת העבודות, נערך טקס חנוכת כביש 31 במעמד ראש הממשלה נתניהו, שר התחבורה ישראל כ"ץ, שר הביטחון ליברמן, יו"ר דירקטוריון חברת נתיבי ישראל עודד שמיר ומנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ. כביש 31 הוא כביש רוחב החוצה את הנגב הצפון-מזרחי ומחבר את השפלה במערב עם ים המלח שבמזרח. זה עורק חיים של האזור המחבר בין נופים שונים וגם בין קהילות ותרבויות שונות.
מאת: ענת רסקין
 

 

טקס ההכרזה על תחילת עבודות השדרוג בכביש 31 נערך בנובמבר 2011 . יותר משנתיים לקח לסיים את הקטע הראשון של 2.5 ק"מ בכניסה לערד. אחרי יותר מ-6 שנים ומיליארד ₪ נערך היום טקס חנוכת כביש 31 בקרבת צומת כביש 31 וכביש 316 בנוכחות ראשי רשויות במרחב, נכבדים בדואים ובכירים מחברת נתיבי ישראל. לנאומים הוסיפו צבע ומוזיקה להקת הילדים מערד בניצוחה של ילנה מוסטוביץ' ששרה את השיר "כאן בערד בלב המדבר", וצמד הבנות- מדימונה ומחורה ששרו בעברית וערבית את "ברכת המלך".

מטרת הפרויקט הייתה שיפור רמת הבטיחות לאורך כביש 31 ושיפור הנגישות לישובים באזור. הכביש הקיים הורחב לדו-מסלולי, דו-נתיבי, עם הפרדה קשיחה ו-10 גשרים. לאורך הכביש, במפגשים עם כבישי הגישה ליישובים, הוקמו מפרדות מפלסיות באמצעות מפרידנים מלאים וחלקיים ומעברים תת-קרקעיים. לאורך מרבית הכביש הוסדרה תאורה ואף שיקום נופי. כביש 316 שגם הוא נסלל מחדש לאחרונה, לאחר שנים שהיה במעמד 'כביש ללא אבא', ישפר את הנגישות ליער יתיר וחבל יתיר ויעזור לתיירות המקומית. 

במשך שנים היה כביש 31 "כביש אדום" שכן הוא גבה הרבה חיי אדם בתאונות. שדרוג הכביש הוא בראש ובראשונה פקוח נפש והצלת חיי אדם! ראש הממשלה נתניהו, שהגיע לטקס הישר מישיבת הממשלה שנערכה בשדה בוקר לציון יום הזיכרון ה-44 לבן גוריון, ציין שהממשלה הקצתה 30 מיליארד ₪ לפרויקט חיבור הארץ לאורכה ולרוחבה וכביש 31 הינו חלק מפרויקט ארצי זה. "אנו פורשים עורקי חיים.. מהפכה ממשית בתחום התחבורה שלא רק מקצרת זמן ומאפשרת בטיחות אלא מצמצמת את מושג הפריפריה".

שר התחבורה והמודיעין ח"כ ישראל כ"ץ השלים שכביש 31 הוא חלק מהשלמת תכנית הורדת צה"ל לנגב. המהפכה בתחום התחבורה ברחבי הארץ, אמר השר, היא חלק מחזון להפוך את ישראל גם למרכז אזורי ע"י חיבור רכבת העמק לרכבת המגיעה מערב הסעודית לירדן. 200 ק"מ של מסילת ברזל שתפתח את הים התיכון למדינות הערביות.

עדיין נשאר קטע בעייתי ביותר בין הישוב הבדואי חורה לבין צומת שוקת שם נשאר הכביש הישן, הצר והמתעקל המסתיים ב-Z מרומזר הגורם לעומסים בלתי נסבלים בצומת. רק בשנת 2016 קטע כביש זה גבה 26 פצועים והרוג אחד בתאונות דרכים בין מכוניות ועם הולכי רגל החוצים את צומת חורה. צומת שוקת הינה צומת בעייתית במיוחד. הצומת שיושבת גם על כביש 60 המחבר בין מועצה אזורית דרום הר חברון והישוב מיתר לעיר באר שבע, הינה צומת עמוסה במיוחד בבקרים כאשר אנשים יוצאים לעבודה ומשאיות רבות נוסעות בדרך, וגם בשעות החזרה מהעבודה. ראש מועצה מקומית מיתר אבנר בן גרא כבר פנה מספר פעמים למשרד התחבורה בדרישה כי יוקם מחלף בצומת שוקת שיתחבר לכביש 6 , כביש 60 וכביש 31 , יקל על העומסים במקום וישמש גם את אזור תעשייה שוקת העומד לקום צפונית-מערבית לצומת. משרד התחבורה בוחן את הנושא ובינתיים כנראה לא ייקח זמן רב עד שאסון תחבורתי יקרה במקום או, כנראה אפילו מוקדם יותר, מפגש לא נעים בין מגזרי נהגים. 

שר התחבורה התייחס לנושא והצהיר מעל בימת הטקס כי בהמשך לשדרוג כביש 31 כבר ברבעון הקרוב של 2018 עומדים להקים מחלפים בצומת שוקת (שיקרא מחלף מיתר), להבים, אום בטין-קריית המודיעין וכמו כן מתוכנן לשדרג את כביש 60 ממיתר לצומת תפוח בשומרון.

שר הביטחון ליברמן, שנכח לפני שש שנים בטקס הנחת אבן הפינה לכביש 31, הגיע לחנוכת הכביש והדגיש ש "אין מדובר רק בגזירת סרטים אלא בהפיכת חזון למציאות". מהפכת התחבורה, אמר, "תהפוך את הנגב ממדבר לנאת מדבר והיא חשובה לתעסוקה בדרום". זאת בהמשך למעבר של כ-17,000 חיילים בסדיר ובקבע למרכז הסייבר, פתיחת מרכז הסייבר באוניברסיטת בן גוריון ופארק התעשייה, עיר הבהדים שמעסיקה כבר 700 עובדים וש 70% ממנה נבנה בעזרת חברות מהנגב ותכנון העברת תע"ש לרמת בקע יוסיף 1,000 מקומות עבודה. 

"זו בשורה של ממש לתושבי האזור" אמר ניסים פרץ מנכ"ל חב' נתיבי ישראל (לשעבר ראש מנהלת העברת צה"ל לדרום). כביש 31 הוא אחד מ-200 פרויקטים של פתוח עליהם אחראית "נתיבי ישראל". ראש מועצה מקומית חורה דר' מוחמד אלנבארי שדבר בשם החברה הבדואית ספר: "גדלתי לצד כביש 31 חזיתי מחזות דמים ואני שמח שהיינו שותפים לשינוי שם הכביש מ"כביש הדמים" ל"כביש בטוח". אלנאברי ציין לטובה את העובדה שהבדואים היו שותפים לקבלת החלטות בנושא הכביש ובקש שיימשך הטיפול הנכון בחברה הבדואית כדי שהיא תהיה חלק ממנוע הצמיחה בנגב.

עו"ד ניסן בן חמו ראש עיריית ערד לא יכול היה לצפות לעיתוי טוב יותר של טקס חנוכת כביש 31 שכן החודש מלאו לערד 55 שנים וערד כמו קבלה מתנת יום הולדת בצורת כביש משודרג אל העיר. "כביש זו גם אמירה. הכביש יאפשר למשוך צעירים ועסקים להישאר בעיר וגם יעזור בפתוח התיירות". עוד בקש בן חמו בשם כל ראשי הרשויות בנגב שהממשלה תהפוך את שדה תעופה "נבטים" לנמל תעופה בינ"ל חלופי לנמל תעופה בן גוריון, ובכך תשלים את המהפך בנגב.

לצד שדרוג כביש 31 החלו בתכנון הקמת מסילת רכבת באר שבע-ערד שתמשך לאורך כביש 80 ובהמשך לאורך כביש 31, עד המתחם התחבורתי של העיר ערד. עיריית ערד אישרה את התוואי. ליד בסיס נבטים תוקם תחנת רכבת שתיתן שירותי הסעה לבסיס ולישוב ערוער. באזור כביש 31 תוקם תחנה נוספת שתשמש את יישובי הבדואים שבאזור, את תושבי הר חברון ואת הישובים החדשים המתוכננים באזור. המסילה תמשיך לערד דרך אזור התעשייה בתקווה לעזור גם למפעלי המקום.

כביש הוא לא רק אספלט, לכך הסכימו כל הנוכחים. כביש זה גם חיבור בין אנשים ותרבויות וזה גם דרך לתקווה, לדרך חדשה..
אחרי שדאגו לנו לכביש רחב ידיים, הפרדות בטיחות, תאורה והסדרת גישה לכביש מהכפרים בסביבתו, כל שנשאר עכשיו הוא לנהוג בזהירות!

 
 
לחצו להוספת תגובה לחנוכת כביש 31 – מהפכת תחבורה באזור הנגב המזרחי
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה