20/09/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות קהילתיות

-

הֻוִויָּה (זהות)- תערוכה חדשה במוזיאון ג'ו אלון לתרבות הבדואים

 
הֻוִויָּה (זהות)- תערוכה חדשה במוזיאון ג'ו אלון לתרבות הבדואים
‏יום ראשון ‏13 ‏מאי ‏2018

ביום שלישי, 8.5.15, נפתחה במוזיאון לתרבות הבדואים שבמרכז ג'ו אלון שביער להב, תערוכה אומנותית מיוחדת במינה- הֻוִויָּה - של תלמידי בית הספר "כוכבי המדבר", בית ספר אזורי למנהיגות בדואית בנגב בשיתוף ברנקו וויס, הפועל במתחם ג'ו אלון, העוסקת בשאלות של בני הנוער על הזהות הבדואית. התערוכה תוצג עד סוף ספטמבר.
מאת: ענת רסקין
 

 

הוויה (Hewiyya) - זהות בערבית, נוצרה מהמילה "הו", בדומה למלה זהות שנוצרה מהמילה "זה". היא תערוכה המבקשת לאפשר ליוצרים הצעירים לספר את עצמם, את סיפורם הפנימי, את חוויותיהם מהחיים בחברה הישראלית גם כשאינם נוחים לאוזן.

מרכז ג'ו אלון העניק במה מוזיאלית ליוצרים בדואים צעירים – תלמידי חוג המדיה מכיתה י׳ הלומדים בבית ספר ״כוכבי המדבר״ (בית הספר הנמצא במתחם המוזיאון פועל לחינוך ולפיתוח מנהיגות בדואית צעירה בנגב ומתקבלים אליו תלמידים מצטיינים בלבד מהחברה הבדואית). אחרי עבודה שערכה כ-7 חודשים העלו התלמידים מיצגים העוסקים בשאלות זהות של הנוער הבדואי בחברה הישראלית וההתמודדות שלו עם סטיגמות המקובלות בתוך החברה הבדואית ובתוך החברה הישראלית-יהודית.

עבודות האמנות שיצרו בוחנות סוגיות של מגזר ומגדר, באתרים פיזיים קרובים ורחוקים, תרבות מקור מול התרבות של החברה הישראלית ומתחים בין-דוריים. בעבודה "מכחלה" העלתה קבוצת בנות את נושא כבוד האשה והיציאה נגד אלימות כלפי נשים. באמצעות איפור צויר פצע על לחי אשה ועל כף ידה המגנה על פניה נכתב פסוק מחדית' של הנביא מוחמד המבקש מהמאמינים לשמור על כבוד האשה. התלמידות העבירו מסר תוך שימוש בכחל בו משתמשות הנשים הבדואיות בכדי לאפר את פניהן.

עבודת וידאו "דבר אחד חיובי" של קבוצת בנים מביאה צילומים מחיי הבדואים המלווה בקריינות של הנערים המספרים על סטיגמות בהם נתקלו בחברה ישראלית כלפי הבדואים ומסיימת את הסרטון בשאלה המופנית למתבונן- האם תוכלו לחשוב ולמצוא דבר אחד חיובי על הבדואים?     

גם המיצג "השתקפות", בו המבקרים יושבים מול מראה המשקפת את דמותם ומאזינים באמצעות אוזניות לסיפורם של בני הנוער על הסטיגמות בהם נתקלו בחברה הישראלית כלפיהם, מבקשת להביא את המבקר להתמודד עם עצמו ועם דעותיו על החברה הבדואית.

הצילום "נגטיב" דווקא מעלה נושא אחר מתוך החברה הבדואית עצמה, של המתח הקיים בין שמירה על המורשת מצד אחד והתמודדות עם הקדמה והמודרניות מצד שני. בשטיח ארוג נפער קרע דרכו, כמו דרך חלון, רואים את תמונת הישוב הבדואי המודרני.  

התלמידים היוצרים: סוג’וד אבו קווידר, סג’א חמדיה, מות’אנה אבו כף, פיראס זיאדנה, סארי זיאדנה, סלאח ריעתי, וויסאם אבו קווידר, סג’וד אבו חמאד, שרה אבו עסא, נג’את אבו קווידר, מוסטפא אלשיך, מרוואן אלשיך, ראשד אבו מעמר, קוסיי מטאלקה, מרווה אלריאטי, מאלק אלסאנה ונור אבו עראר. את התערוכה הנחה אומנותית רגב טובים, עיצבה ואצרה ליאת יהודה.

התערוכה תוצג במוזיאון לתרבות הבדואים בג'ו אלון שביער להב עד סוף ספטמבר. בתערוכה מספר עבודות מצומצם אך העבודות איכותיות ומעלות מחשבה. תערוכה חשובה למסגרות חינוכיות שיכולות לשלב את הביקור עם סיור במרכז לתרבות הבדואית ג'ו אלון. ימים א'-ה' בין השעות 08:30-15:45 טלפון- 08-9913394 בהחלט מומלץ לראות!

 

 

 
 
לחצו להוספת תגובה להֻוִויָּה (זהות)- תערוכה חדשה במוזיאון ג'ו אלון לתרבות הבדואים
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה