23/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות קהילתיות

-

שחר של יום חדש עולה בחינוך המוזיקלי ברהט הבדואית

 
שחר של יום חדש עולה בחינוך המוזיקלי ברהט הבדואית
‏יום רביעי ‏11 ‏אפריל ‏2018

בשלוש השנים האחרונות ברהט הולך ומתגבש דור צעיר הזוכה להשכלה מוזיקלית קלאסית. כששומעים על כך לראשונה רבים המתפלאים על הקשר שנוצר בין מוזיקה קלאסית לילדים בדואים.. אבל בבתי הספר היסודיים של רהט, העיר הבדואית הגדולה בישראל, החינוך המוזיקלי מכה שורש ומצמיח דור חדש הפתוח לעולם הרחב.
מאת: ענת רסקין
 

 

ג'מאל אל-קרנאווי תושב רהט ומנכ"ל עמותת 'שחר חדש בנגב' נרגש מאד כאשר הוא מספר על הפרויקט שהקים לפני שלוש שנים ביחד עם מנהלים מקונסרבטוריון ב"ש, ובכך הגשימו את חלומם להקים בי"ס ערבי למוזיקה ברהט. "בבתי הספר ברהט לומדים בעיקר לימודי ליבה. אין דברים מעבר כמו מוזיקה או אומנויות". ההתחלה הייתה קשה. גם שיתוף הפעולה עם עיריית רהט היה מהוסס. אבל העמותה גייסה מורים למוזיקה, שלמה משכורת, ציידה בכלים ובנתה כיתת מוזיקה. תחילה בבי"ס אל-סלאם עם כיתות ג', ו' וכיום גם עם שכבת כיתות ד' בבי"ס אבו-עביידה".

המוזיקה הקלאסית נחשבת ל"אמנותית" יותר. זהו מונח המתייחס למסורת המוזיקלית המערבית שהחלה באירופה בימי הביניים. זו מוזיקה קונצרטית בעלת מסגרת די נוקשה ושיטת תיווי ייחודית. דורשת לימוד ובכלים, כמו כינור, כמעט בלתי אפשרי להגיע לרמה גבוהה אם לא מתחילים לנגן בגיל מוקדם. אז למה להתחיל ללמוד נגינה דווקא על כינור ברהט?

ג'מאל בעל תארים בעבודה סוציאלית ומנהיגות חברתית, חי שנתיים בקנדה ושימש יועץ אקדמי לתלמידים ערביים באוניברסיטת בן גוריון שבנגב אומר: "מוזיקה קלאסית וכינור הם הבסיס והרף הגבוהה בלימודי המוזיקה בכלל. מרכיב חשוב בידע הכללי. זה משהו שחסר בחברה הבדואית וגם ברהט. אנחנו מסבירים להורים שזו שפה בינ"ל וכל שפה מלמדת ומרחיבה אופקים".   

ההתעסקות במוזיקה מספקת גם מסגרת חברתית. לדברי ג'מאל יש צימאון למוזיקה והמעקב אחרי השפעת הפרויקט גילה כי הילדים שעוסקים בלימודי המוזיקה הפכו לתלמידים טובים יותר ושיפרו התנהגות. "המוזיקה שינתה תדמית ומחברת בין אנשים וגם הכנסנו רוח חיה לישוב".

אנה אראמה מורה לכינור מאשקלון, מקהילת חבר העמים, נתקלה בקריאה שיצאה מרהט והתחילה ללמד כינור בבי"ס אל-סלאם. לה יש גישה פתוחה- "זה אמנם עולמות שונים אבל למה לא לקשר?" אנה: "יש ילדים מוכשרים שלומדים כבר שנה שלישית. בהתחלה הייתה התנגדות של ההורים. היו הורים שאסרו על ילדיהם להיכנס לשיעורים. כל שנה ההתנגדות קטנה ויותר תלמידים משתתפים בשיעורים".

ג'מאל: "התחלנו עם שכבות גיל של כיתות ג' בכל שנה. בכל שכבה כ-100 תלמידים המשתתפים בתוכנית ובסוף כל שנה סיימו את התכנית בהצלחה כ-80 משתתפים. מתוכם בין 20-30 מצטיינים אותם אנו מלווים בהמשך לימודיהם בקונסרבטוריון בבאר שבע בלימודים קבוצתיים ופרטניים על בסיס שבועי. כיום אנו שמחים לומר שהמחזור הראשון בשנה הבאה יעבור לחטיבת הביניים ברהט ואנו נלווה אותו גם שם עד שיעשה בגרות במוזיקה".

השנה התחיל לעבוד גם מורה ערבי למוזיקה בבי"ס אבו-עביידה שיודע גם מוזיקה ערבית. הוא עוזר לאנה להבין את המוזיקה הערבית וגם כותב לה עיבודים ותווים למוזיקה ערבית כדי שתוכל לשלבם בלימודי הנגינה. "זה פרויקט בעל ערך משמעותי בשילוב עולמות שונים. להראות שילדים בדואים הם כמו כל ילד אחר, ולהראות לבדואים שהם לא חייבים להיות סגורים. שאפשר לפתוח חלון ולגעת בעולם אחר. זה חשוב!" מציינת המורה אנה.

בחודש מרץ השתתפו זו הפעם השלישית בכנס מקהלות מחוזי שנערך בבאר שבע בהפקת דר' מיכל ינקו ממשרד החינוך. התלמידות הגיעו כהרכב כלי להופעה בפני הקהל. הן תמיד מופיעות עם שמלות בדואיות ארוכות ורקומות ברקמה אדומה מסורתית, אפילו המורה אנה קנתה שמלה כזו לקונצרטים. "כדי להדגיש את המסר דרך התלבושת". הקבוצה מופיעה גם בפני תיירים שמבקרים ברהט, כפי שהיה באירוע "לילות רמאדן" לעידוד התיירות ברהט לפני כמה חודשים. לפעמים קבוצות תיירים מגיעות לצפות בשיעור בבי"ס. ג'מאל: "רהט היא עיר גדולה (יותר מ-60,000 תושבים) יש בה חברה אזרחית שרוצה שינוי, יצירתיות, יזמות מבפנים, בכדי לשנות את המקום שלנו שהוא מקום אותנטי ומגניב".

המורה אנה שמחה שהקבוצה גדלה במהלך שלוש השנים של הפעילות. התוכנית התרחבה לעוד בי"ס ועוד 3 בתי ספר בקשו להוסיף את השיעורים לחינוך מוזיקלי במערך השיעורים שלהם. "מקווה שזה יימשך ושאפילו יכניסו כלים נוספים ללמידה. יש צורך ויש ביקוש. אפילו כבר מדברים על הקמת מקהלות בית ספריות ופתיחת קונסרבטוריון ברהט. אני מרגישה שאני סוללת דרך ובונה ביקוש".

בעמותת "השחר החדש בנגב" שפועלת מאז 2009 פועלים 15 איש- מדריכים, מורים ואנשי צוות. הפעילות בתחום החינוך החלה עם מתנדבים בבתי ספר יסודיים. המתנדבים, מהארץ ומחו"ל, הם סטודנטים או כאלו שבאים במסגרת שנה אחת של פעילות ללמד בארץ הקודש ועוזרים בלימודי אנגלית.

כמו כן עוסקת העמותה בפתוח וקידום מיזמים כמו "תיירות אתנית"- מיזם חברתי תיירותי המאפשר למבקרים לשמוע סיפורים אישיים, להכיר את החברה הבדואית, לערוך סיורים. הם פועלים בשיתוף פעולה עם עמותת התיירות הבדואית "קסם המדבר" ומשתתפים בפרויקט שלהם "לילות רמדאן". בקרוב יפתח קורס מדריכים לתיירות-אתנית באוניברסיטת בן גוריון.  

העמותה גם מלווה נוער בסיכון ונוער שנשר מבתי הספר ונותנת להם הכשרות מקצועיות ואפשרויות לתעסוקה. הנערים לומדים למשל צילום מרחפנים, בניית אתר אינטרנט ב wix  ועוד. הפרויקט הוא בליווי מחלקת הרווחה של עיריית רהט. יש גם הכשרת מתנדבים לער"ן שיתנו עזרה ראשונה נפשית לאזרחים ערביים.

שחר של יום חדש עולה בנגב. בסוף שווה להתאמץ כי הכול יכול להיות אחרת..

ג'מאל אל-קרנאווי מנכ"ל עמותת "שחר חדש בנגב" הקים את העמותה בישוב רהט כדי לתרום מהמקום שלו: "הבדואים רוצים להיראות, לקחת חלק פעיל בחברה, להיות שותפים בחברה הישראלית כדי להראות את היופי, את האומנות ואת עשיית השינוי שישנה בשטח. אני מודה לביטוח לאומי ולכל הקרנות שעוזרות. מגיע לכולם- כל הכבוד!. ואני מזמין את כל מי שרוצה לעזור בעשיית השינוי להצטרף אלינו".

 
 
לחצו להוספת תגובה לשחר של יום חדש עולה בחינוך המוזיקלי ברהט הבדואית
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה