23/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות קהילתיות

-

הוצת המאבק בין חרדים לחילוניים בערד

 
הוצת המאבק בין חרדים לחילוניים בערד
‏יום ראשון ‏10 ‏ספטמבר ‏2017

כוחות של משטרה הוזעקו אתמול, ערב שבת ה- 9/8/17 , לרחוב גלעד בערד בעקבות צמיגים בוערים שהושלכו לעבר בית מגורים. זאת בתגובה לתליית שלט ע"י דיירי הבית בו נראתה תמונתו של הרב אלתר, רבה של קהילת גור, ונכתב: "אלתר וליצמן לכלכתם, ערד לא למכירה!" הצמיגים הבוערים כובו מיד בטרם גרמו לפגיעה באדם או ברכוש. אך הציתו מחאה הדדית והתגודדות של מאות תושבי ערד חרדים אל מול תושבי ערד החילונים שנקראו בקבוצות הפייסבוק להגיע לעזרת המשפחה המותקפת.
מאת: ענת רסקין
 

 

תליית השלט הגיעה אחרי זמן רב בתגובה לתושבים חרדים שמילאו את העיר בשלטים פיקטיביים על מכירת דירות ובתים ושלטים נוספים היוצאים נגד ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו. התושבים החרדים מקהילת גור הגישו תלונות במשטרה וניהלו עשרות תיקים בבית המשפט נגד עיריית ערד ואישית נגד ראש העיר בטענה שהעירייה לא נותנת לקהילה את המגיעה לה מתקציב העירייה. ההתנהלות המשפטית החלה בעקבות פריצה בכוח של חברי קהילת גור לבית הכנסת העירוני הגדול, ביטול עזרת הנשים (כדרך גור) והפקעת בית הכנסת העירוני מרשות הרבים (בנוכחות שוטרים שתיעדו זאת!), אי פינוי מקלטים ומבני ציבור שהפכו לבתי כנסת ובתי מדרש במשך שנים ובניגוד לצווי פינוי של בית המשפט.

קהילת גור דורשת כיום מהעירייה 28 גני ילדים. עד כה הצליחה עיריית ערד לבנות לקהילה 8 גנים חדשים ולהעביר אותם לרשותם, זאת למרות שרק השנה יצאה העירייה מגירעון תקציבי הנמשך מזה שנים. בשבוע שעבר, ערב פתיחת שנת הלימודים החדשה, פרצו תושבי קהילת גור לקרוואנים שהוקצו להם כגני ילדים ארעיים. הקרוואנים הוקצו להם אחרי שהקהילה נרשמה בעירייה למערכת החינוך הממלכתי דתי. אך בערב פתיחת שנת הלימודים, אחרי שקבלו לרשותם את הקרוואנים, הצהירה קהילת גור שהיא שבה ללמד במסגרת החינוך העצמאי והשתלטה על הקרוואנים בכוח. המשבר שהתפתח כתוצאה מכך מול העירייה וראש העיר יושב בהתערבות של השר ליצמן (המייצג את קהילת גור) ושר החינוך בנט, והמבנים הושארו בחזקת קהילת גור. בקהילת גור יש שאמרו לי שכל המהלך הזה נעשה מלכתחילה בהנחיית משרד החינוך בכדי להשיג את המבנים המיועדים עבור גני הילדים שלהם כיוון שהעירייה לא עשתה דיי בכדי למצוא פתרון למצוקת גני הילדים של הקהילה בעיר.  

תושבי ערד החילוניים מתלוננים מזה זמן רב על התנכלויות בין שכנים (הקמת רעש, הקמת מבנים לא חוקיים שחלקם 'הוכשרו' ע"י העירייה בתקופת כהונת ראש העיר הקודמת פלוסקוב, הפעלת צופר שבת, הקמת צימרים בבתים פרטיים ואירוח המוני ורעשני בסופי שבוע, הפעלת גני ילדים ובית כנסת בבניין דירות תוך חוסר התחשבות בדיירי הבניין, הפעלת חנויות מכולת וירקות בקומת הקרקע של בנין מגורים ללא רישיון ותוך אי שמירה על ניקיון והתחשבות בדיירים), על אכיפת חוק לא שוויונית של משטרת ערד המפלה לטובה את החרדים ויש האומרים כי זאת בהמשך למפגשים של השר ליצמן עם מפקד תחנת ערד (ללא קשר השר ליצמן עצמו מבקר באופן סדיר בערד אחת לשבועיים) ובגדול הטענה היא שכוונת קהילת גור להשתלט על העיר ערד ולראייה הכפלת מספר התושבים בני הקהילה שהגיעו בשלוש השנים האחרונות תוך שהם קונים במחיר פיקס דירות ובתי מגורים בלב שכונות הווילות החילוניות וגורמים, לא רק למתחים בעצם כניסתם למתחמי מגורים חילוניים אלא גם להוזלת מחירי הבתים עד כדי זילות והרגשת חמס!

ראש העיר בן חמו (מתנועת "יש עתיד") שנבחר על גבי תנועה היוצאת כנגד 'התחרדות' ערד מצא עצמו לכוד במבוך החוקים, והמשפטים שמנהלים חברי קהילת גור בשם הדמוקרטיה, חופש הביטוי ושוויון הזכויות בנוסף לתמיכתו החזקה והשפעתו של השר ליצמן. כך נוצר מצב בו לתושבים החילוניים יש הרגשה שלחרדים מותר לעשות הכול בעוד הם נושאים בקנסות ואיסורים וחוסר תמיכה מצד הרשות והמשטרה. מצב זה יצר בעיר חוסר שביעות רצון, תלונות ותסיסה מתחת לפני השטח.

הבריונות הגורניקית, שכנראה ידועה לשמצה גם בקרב קהילות חרדיות אחרות שעוקבות בעניין רב אחרי הנעשה בעיר ערד, מצאה ביטוי נוסף במוצאי השבת האחרונה בזריקת צמיגים בוערים לחצר בית ושברה את הסטטוס קוו שנשמר בכוחות על בעיר. נראה שהגורניקים מסרבים לראות את התנהגותם הבוטה והגסה כלפי התושבים החילוניים בתוכם באו להתיישב ובמקום לשמור על שלום וחיים משותפים הם עושים הכול בכדי להתגרות, להשיג את מבוקשם בכוח, להשתלט, לפגוע ברגשות, תוך שהם מגייסים לצדם תחכום ופלפול משפטי לצד הנהגה חסרת רגישות ובוטה של רבנים, כמו הרב ביאליסטובסקי המוביל חבר ביריונים לעשות את דברו..       

      ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו אמר אתמול בהפגנה שהחרדים נתקלו "בחומה בצורה בעיר. אף אחד לא יעבור על החוק ולא יהיה בריון בעיר שלנו.. הם רוצים לחיות לידנו ולכבד אותנו- בסדר, ולא- אנחנו יודעים גם לעבוד בדרך אחרת.."

שוטרי תחנת ערד, ושוטרי יס"מ ומג"ב שהוזעקו לתגבורת  בהמשך, פעלו להפרדת מחנות הניצים ושמירה על הסדר וספגו לא פעם מכות ממפגינים חרדים. תוך כדי המחאה נעצרו 4 חשודים וחשודה, בחשד לתקיפת שוטרים, התערטלות והפרת הסדר הציבורי והועברו לחקירה בתחנת המשטרה בערד. 4 מהם שוחררו ואחד יובא היום להארכת מעצר. היום ( 10/8) לפנות בוקר 0430 באה לסיומה המחאה ההדדית לאחר שהשר ליצמן הגיע לערד, התהלך בכביש כגביר בליווי משטרתי (וכל מה שהיה לו להגיד לתושבים המוחים "אל תאכלו ג'אנק פוד") והשלט הורד על ידי בעלת הדירה. המשטרה עכבה היום לחקירה שלושה גברים תושבי ערד בחשד שזרקו במוצאי שבת צמיגים בוערים לעבר בית המגורים בערד, השלושה הועברו לחקירה.

ח"כ לפיד צייץ בערב בטוויטר: "עומד מאחורי ראש עיריית ערד ניסן בן חמו והתושבים. הבריונות לא תנצח. המשטרה צריכה לטפל ביד קשה באלימות של החרדים הקיצונים." וזכה למענה של

שר הבריאות יעקב ליצמן: "בצעד חסר אחריות, בוחר ח"כ לפיד להלהיט את הרוחות בערד, להצטרף להסתה הפרועה ונותן רוח גבית לאלימות נגד תושביה החרדים של ערד - שסובלים מהתנהגות קיצונית ופוגענית של ראש העיר נציג יש עתיד. על המשטרה להתעשת מידית ולעצור את ההסתה המשתוללת בערד נגד החרדים לפני שיהיה מאוחר מדי".

"אנו רואים בחומרה רבה את השלכת הצמיגים הבוערים בערד הערב, על ידי חרדים תושבי העיר ורואה בכך חציית גבול ממחאה לגיטימית להפרת החוק תוך סיכון חיי אדם ובכוונתנו להביא למיצוי בדין עם המעורבים." נמסר בערב שבת  מדוברות המשטרה והיום נמסר: "המשטרה ערה לצורך הציבורי לבטא מחאה, יתרה מכך היא מכבדת מאפשרת ומאבטחת את ציבור המוחים באופן שוויוני, יהא  המגזר אליו הם משתייכים אשר יהא, יחד עם זאת מי שיפר את החוק ויפעל באלימות יתקל באכיפה ובאפס סובלנות."

עוד כתבות שפורסמו בנושא:
קרב רב - הקרב על בית הכנסת הגדול של העיר ערד

מכתב גלוי להנהלת העיר ערד ולתושביה בנושא החשש משינוי הצביון החילוני של העיר

העיר כסיף-האם תהיה פריחה או בכייה לדורות?

הפגנת החרדים נגד המיסיונרים בערד

משטרת ערד קבעה: "ראש העיר ערד הוא ראש עיר מאוים"

כתבת רדיו- ענת רסקין בדיון על יחסי דתיים וחילוניים בעיר ערד

 
 
לחצו להוספת תגובה להוצת המאבק בין חרדים לחילוניים בערד
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה