20/09/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות קהילתיות

-

מעודדים את ההייטק במגזר הערבי–בדואי בתעסוקה וחינוך

 
מעודדים את ההייטק במגזר הערבי–בדואי בתעסוקה וחינוך
‏יום ראשון ‏29 ‏יוני ‏2014

לראשונה - רשת מרכזי טכנולוגיה לילדים ובני-נוער הוקמה ברהט ותוקם בהמשך ביישובי המגזר הבדואי- תכנית מח"ר- לימודי מדע חלל ורובוטיקה בחסות משרד המדע הטכנולוגיה והחלל. ומפגש חשיפה ייחודי של פרויקט מענטק (Ma'antech) לשילוב בוגרים וסטודנטים למדעי המחשב ולהנדסה בתעשיית ההיי-טק הישראלי בפארק ההייטק של באר שבע .

 

כחמישים בוגרים וסטודנטים למדעי המחשב ולהנדסה מקרב החברה הערבית–הבדואית השתתפו בתחילת יוני 2014 במפגש חשיפה ייחודי של פרויקט מענטק (Ma'antech) לשילוב מהנדסים ערבים בתעשיית ההיי-טק הישראלי.

גם השר פרי חנך ב- 9/6/14  את מרכז המח"ר- מדע חלל ורובוטיקה, הראשון במגזר הבדואי בעיר רהט: "לימודי מדע וטכנולוגיה מגיל צעיר יביאו לצמצום פערים בחברה הישראלית" ומאות תלמידים מהישובים הבדואים בנגב יתחילו בשנה הבאה ללמוד בתכנית מח"ר- מדע חלל ורובוטיקה בחסות משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, משרד ראש הממשלה, ובשיתוף עמותת YTEK

כיום רק כשני אחוזים מכלל המהנדסים בתעשיית ההיי-טק הינם ערבים, זאת כאשר חלקם באוכלוסייה עומד על כ-20 אחוזים ציין גיא חצרוני, מנהל אחריות תאגידית סיסקו ופרויקט מענטק, "אנחנו שמחים לחשוף את הפרויקט בפני סטודנטים ומהנדסים ערבים נוספים ואנו מברכים על כל שיתוף פעולה בנושא. אנחנו מאמינים כי ביחד נוכל להוביל את השינוי ולהביא לשילובם של מהנדסים ערבים רבים ולגיוון תעסוקתי בתעשיית ההיי-טק".

מטרת המפגש היא לעודד את הצעירים לנסות ולהשתלב בתחום מחד ומאידך לעודד את המעסיקים עצמם לקלוט את המועמדים מקרב החברה הערבית הבדואית ולהגביר את הגיוון התעסוקתי בדרום.

המפגש התקיים בפארק ההייטק של באר שבע בתחילת יוני 2014  ובמהלכו נחשפו הצעירים לחברות המובילות בנגב בתחום, שוחחו עם נציגי החברות dbMotion, JVP, DALET, AudioCodes, EMC וסיירו במשרדיהן. הפרויקט בשיתוף מיזם יה"ב – מוסדות העוגן וביוזמת אג'יק – מכון הנגב והרשות לפיתוח הנגב והגליל.

ח'יר אלבז, מנכ"ל משותף של אג'יק – מכון הנגב: "מיזם מוסדות העוגן נועד לחזק את הכלכלה המקומית בדרום ולהגדיל את היקף השירותים שמוזמנים מעסקים מקומיים, בחברה הבדואית ובכלל, על ידי החברות המובילות שמצאו בנגב את מקומם. כחלק מהמיזם אנחנו גאים שגם פרויקט מענטק הגיע לדרום ובטוחים שככל שנחשוף את הסטודנטים והמהנדסים הערבים לחברות ההייטק ולהיפך נסייע להעשיר את המגוון האנושי ולחזק את החברה הבדואית מחד – ואת חברות הה-ייטק המובילות בנגב מאידך."

לראשונה - רשת מרכזי טכנולוגיה לילדים ובני-נוער תוקם ביישובי המגזר הבדואי:

שר המדע הטכנולוגיה והחלל ויו"ר ועדת השרים לענייני המגזר הלא יהודי, יעקב פרי חנך ב- 9/6/14  את מרכז מח"ר ללימודי מדעים, הראשון במגזר הבדואי בעיר רהט. המרכזים שיוקמו ביישובים בדואים בנגב, יאפשרו תכניות לימוד בלתי פורמאליות בחינם לילדי המגזר הבדואי, וישלבו לימודי מדע וטכנולוגיה מתקדמים כבר בגיל צעיר.

תשתיות ממוחשבות מתקדמות כבר נפרסו ברהט במרכז שנחנך. במיזם מושקעים כמיליון וחצי שקלים בחסות משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, המטה ליישום במשרד ראש-הממשלה ועמותת YTEK לצמצום הפערים בחינוך. מאות תלמידים מהישובים הבדואים בנגב יתחילו בשנה הבאה ללמוד בתכנית מח"ר- מדע חלל ורובוטיקה בחסות משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, משרד ראש הממשלה, ובשיתוף עמותת YTEK

באירוע בהשתתפות שר החקלאות יאיר שמיר, דורון אלמוג לשעבר ראש המטה ליישום במשרד ראש-הממשלה, שייח'ים ומכובדים המגזר הבדואי, נשא השר פרי דברים ואמר: "משרד המדע הטכנולוגיה והחלל מקדיש משאבים רבים במגזר הבדואי בדגש על חיזוק הנוער שמהווה את בסיס ההצלחה של ישראל בתחום. בני הנוער מוכיחים שנה אחר שנה כי אין גבול ליצירתיות שאפשר להפיק מתחומי המדע והטכנולוגיה".

ראש עיריית רהט דלאל אלקרינאוי הודה לשר פרי, לשר החקלאות יאיר שמיר, לדורון אלמוג לשעבר ראש המטה ליישום במשרד ראש-הממשלה ולראש עמותת YTEK  ארתור זמשמן על חלקם בהקמת המרכז ואף הביע תקווה אישית משלו: "אני בטוח כי זוכה פרס נובל בעוד כמה שנים יגיע מהמגזר הבדואי בזכות המיזם הזה- אינשאללה פרס נובל".

דורון אלמוג, שעמד עד יום לפני בראש המטה ליישום במשרד רה"מ איחל הצלחה לעוסקים במלאכה והדגיש כי על אף חילוקי הדעות הוא יעשה הכול לסייע במשימה לאומית וחשובה זו. השר פרי, שמונה בתחילת יוני לעמוד בראשות ועדת שרים לענייני המגזר הלא יהודי הודה בחום לאלמוג על פועלו והבטיח כי: "הוועדה בראשותי תמשיך לפתח ולקדם את המגזר הבדואי בישראל, אני רואה בכך חשיבות עליונה".

בתום הטקס סיירו המשתתפים במרכז החדש, וצפו בילדי רהט אשר הציגו בפניהם אפליקציות וחידושים אשר פותחו במרכז.

 

אג'יק - מכון הנגב הינו ארגון פיתוח ערבי-יהודי ללא מטרות רווח ובסיסו בנגב. הארגון פועל לפיתוח אנושי בר-קיימא בקרב חברות העוברות תהליכי שינוי משמעותיים ומסייעים בהצמחתן של קהילות שוויוניות ומשגשגות החיות בשלום. המכון מתמקד בתהליכי פיתוח קהילתי בקרב הערבים - הבדואים תושבי הנגב, ופועל ליצירת שותפות אמת בין האוכלוסייה הערבית והיהודית ולקידום צדק חברתי וכלכלי עבור כלל תושבי המדינה.

פרויקט מענטק (Ma'antech) - מענטק פועלת לשילוב מהנדסים וסטודנטים ערבים בתעשיית ההייטק הישראלי. המיזם, יוזמה משותפת של נשיא המדינה שמעון פרס, ומנכ"ל CISCO, הוקם במטרה לגשר על הפערים התרבותיים ולאפשר גיוון תעסוקתי בתעשייה תוך שימת דגש על גיוס כוח אדם איכותי, מקצועי ומתאים. הפרויקט הושק בשנת 2011 ומאז סייע בהשמתם ושילובם של מאות מהנדסים וסטודנטים ערבים בחברות ההייטק השונות. מספר המהנדסים הערבים בתעשייה הוכפל בשלוש השנים לפעילות המיזם. כיום שותפות בקואליציית המעסיקים של מענטק כ-45 חברות ההייטק מהמובילות בישראל.

 
 
לחצו להוספת תגובה למעודדים את ההייטק במגזר הערבי–בדואי בתעסוקה וחינוך
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה