16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות ופוליטיקה

-

כריית פוספטים- "כל עוד לא יוכח אחרת – לא ניתן לפעול!"

 
כריית פוספטים- "כל עוד לא יוכח אחרת – לא ניתן לפעול!"
‏יום חמישי ‏08 ‏פברואר ‏2018

ביום חמישי נערכה בכניסה לערד הפגנת נוכחות מרשימה של מגוון תושבי ערד ובדואים מיישובי הסביבה, חברי כנסת וסגן שר הבריאות ליצמן.  ביום ראשון הקרוב, ממשלת ישראל תדון בתוכנית המתאר לכריה וחציבה ובכלל זה בתוכנית להפוך את בקעת ערד למכרה פוספטים. סגן שר הבריאות ליצמן: "לא מעניין אותי כלום, אני אעשה בלאגן! זה בריאות של אנשים”. ח"כ איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה: "לא נאפשר כרייה! ואני אגייס את כל הכנסת!! כל עוד לא יוכח אחרת – לא ניתן לפעול!"
מאת: ענת רסקין
 

 

ביום חמישי, 8/2/18 , נערכה הפגנה בכניסה לעיר ערד בה השתתפו כלל תושבי העיר חילוניים וחרדים ביחד עם תושבי הישובים הבדואים בסביבה שיושפעו גם הם מכריית פוספטים בשדה בריר. בהפגנה נכחו סגן שר הבריאות ליצמן, ראש עיריית ערד בן חמו וחברי כנסת כמו ח"כ טלי פלוסקוב, ח"כ יעל כהן-פארן, ח"כ דב חנין, ח"כ אלחרומי וח"כ אבו-עראר וח"כ ג'ומעה אזברגה. בהסכמה משותפת על מלחמה על גורל עתידם ובריאותם התאחדו מעבר לריבים ומחלוקות כל שבטי החברה כדי לומר: עד כאן!

ההפגנה נערכה בעקבות דיון בוועדת הכלכלה שנערך השבוע. "החלטת הקבינט הפתיע אותנו" אמר ח"כ אל-חרומי (הרשימה המאוחדת) שכינס את ועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ איתן כבל ביום ג' 6/2/18  לדון שוב (!) בכוונת הממשלה לדון בתוכנית המתאר לכריה וחציבה ובכלל זה בתוכנית להפוך את בקעת ערד למכרה פוספטים. ראש העיר ערד עו"ד ניסן בן חמו ציין שזו לא הפעם הראשונה שיושבים לדון בנושא. "בנוסף לקשיים של החיים בנגב אנו צריכים להתמודד עם הסכנה על בריאות התושבים.. אין לי משהו נגד התעשייה אבל בריאות הציבור גוברת על הכול!"

שוב הועלו הטיעונים בדבר תעסוקה בנגב מול הסכנה לבריאות הציבור כפי שהובאה בתזכיר הבריאות של פרופ' סמט המבוסס על תזכיר סביבתי קודם. שוב הועלו בקשות לבדוק אלטרנטיבות כרייה במקומות אחרים בנגב או אפשרות ליבוא פוספטים ממרוקו. שוב צוינה העובדה שפוספט הינו מחצב מתכלה ובעוד כמה עשרות שנים ערכו לא יסולא בפז וכדאי בינתיים להימנע מחציבתו בארץ, במיוחד לאור העובדה שמחיר הפוספט כרגע בשפל. שוב הוזכר לכולם שהמכרה בשדה בריר לא יביא תעסוקה נרחבת אלא לכל היותר לכ-30 איש.

וכאילו שום דבר לא קרה במשך 36 שנות התעסקות בנושא, תסקירים, מחקרים והתנגדויות הקשורים לכרייה בשדה בריר, שוב ציינו נציגי כי"ל את המנטרה "אנחנו עובדים במכרה והרופא התעסוקתי קבע שאין סיכון בעבודה. עובדה שאני בריא" או "אם יוכח שיש בעיה לבריאות- לא נבצע הפרויקט".

'שוב' זו מילת המפתח. שכן לכי"ל יש את כל הזמן בעולם ואת כל המשאבים הכספיים בכדי להעסיק את הממשלה ולאיים עם נושא הכרייה על תושבי האזור, כדי לממש את רצונם להפיק יותר פוספטים מבקעת ערד עבור רווח עכשווי. החיים עוברים אך התשוקה נשארת..

"מה הקשר לקבינט הדיור?!" שאלה בכעס ח"כ פארן בהתייחסה לדיון בה תכנית מתאר ארצית לכריה וחציבה "תמ"א 14ב" הובאה לאישור הוועדה הארצית, לאחר שהוועדה המחוזית התנגדה לה, "בתוכנית הכניסו גם את מכרה הפוספטים בבקעת ערד (שדה בריר) לתכנית ארצית לכריה וחציבה של חומרי גלם לבניה ולסלילה וע"י כך יצרו קישור מופרך בין הפוספטים לבין... משבר הדיור" הסבירה דר' שרית עוקד ראש עמותת התושבים "רוצים לחיות בלי מכרות" את המהלך שהחל ב 2015. "כבר לפני 10 שנים אמרו נציגי כי"ל שאם תהיה סכנה לא יכרו. היה סקר שקבע שזה מסוכן ובכל זאת ממשיכים לדון בזה!". "זה גובל בחשדות לשחיתות!!" ציינה ח"כ פארן " התכנית לא צריכה לעבור לא כאן ולא בקבינט הדיור!"

שרת הבריאות לשעבר ח"כ גרמן הזכירה לנוכחים כי במשך 8 שנים משרד הבריאות אוחז באותה דעה- מתנגדים לכרייה בגלל סכנה לבריאות הציבור! "לקחנו את פרופ' סמט למחקר אובייקטיבי שלא קשור לאף גורם. המחקר קבע שיש סכנה לבריאות וגם ציין שאף מדינה בעולם לא לוקחת סיכון כזה ולא לוקחת פרויקטים כאלו. כל אלו עומדים מול אינטרסים של כי"ל ואינטרסים של העובדים ויש גם גורמים בוחשים. גם משרד להגנת הסביבה היה בדעתנו, מה קרה שפתאום שניתם את דעתכם?"

סגן שר הבריאות ח"כ ליצמן: "שרת הבריאות הקודמת קבלה תזכיר מפרופ' סמט ואתם (משרד להגנת הסביבה) מצפצפים!!" ח"כ דב חנין הוסיף כי כל הגורמים וכל חוות הדעת של המומחים קבעו נגד המכרה (משרד הבריאות, פרופ' סמט, איגוד רופאי בריאות הציבור). "עוד יהיה צורך לחקור את הפרשה! יש דברים שלא כשרים שקורים פה!"

לדיון בוועדת הכלכלה הגיעו תושבי ערד וגם תושבי הישוב הבדואי אל-פורעה וזרור שבנוסף לסכנה הבריאותית המאיימת עליהם, כמי שמתגוררים בקרבה יתרה למכרה העתידי, מאיימת עליהם (יותר מ- 10,000 תושבים) גם סכנת פינוי ממקום יישובם. והם השמיעו את קולם:

"איפה שיש ערבים בנגב אתם מוצאים לנכון לתכנן על חשבון הערבים, ולגרש אותם. תתביישו לכם!" , "מדובר על טרנספר וזה לא חשוב?!", "זה לא רק בריאות אלא גם קיום, מסורת וצורת החיים שלנו. לא נוכל להתקיים אם יהיה מכרה!", "בושה לוועדת התכנון שאישרה. המכרה לא יקום ולא יהיה!"

את הדיון הסוער סיכם יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל באומרו שלא יסכים שיעשו ממנו חוכא והטלולא שהרי הייתה התחייבות שלא יוצאים לדרך עם המכרה עד שאין בדיקה חיצונית. "עוד לא קבעתי את דעתי הנחרצת. אני נצמד להליכים כרגע. כדי להסיר הסיכון צריך הליך ע"י גורמים נטולי פניות. אי אפשר להחליט אחרת. יש כאן הרבה כסף ובמקום כזה יש גם הרבה סקרים.."

וקבע: "כל עוד התהליך שהתחלתי בוועדה נמשך, לא נאפשר כרייה! ואני אגייס את כל הכנסת!! כל עוד לא יוכח אחרת – לא ניתן לפעול!"  

 
 
לחצו להוספת תגובה לכריית פוספטים- "כל עוד לא יוכח אחרת – לא ניתן לפעול!"
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה