16/10/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

אופניים- טיול אופניים מערד לים המלח
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות ופוליטיקה

-

450 מיליוני ₪ לשיקום תשתיות לאומיות ולסיוע ליישובים ולמתיישבים בעוטף ים המלח

 
450 מיליוני ₪ לשיקום תשתיות לאומיות ולסיוע ליישובים ולמתיישבים בעוטף ים המלח
‏יום ראשון ‏14 ‏ינואר ‏2018

ביום ה' 11/01/2018 אושרה בקריאה ראשונה, במסגרת ההחלטה על תקציב המדינה, החלטה היסטורית להקצאת חבילת סיוע רב שנתית לסיוע ליישובי ולתושבי עוטף ים המלח הספר המזרחי של מדינת ישראל, בהתמודדות עם נזקי והשלכות תופעת הבולענים וקשיים כתוצאה מנסיגת הים. "חיזוקם והיאחזותם בקרקע הם מטרות לאומיות ולא רק מקומיות".

 

במסגרת ההחלטה יוקצו כ 450 מיליוני ₪ בתשתיות התחבורה, התיירות, הבינוי והצמיחה הדמוגרפית, החקלאות ומשאבי המים, פינוי הפסולת והשיקום הנופי, לצד יצירת תשתיות לפיתוח מקומות תעסוקה ולקידום משמעותי של המחקר בתחום ההתמודדות עם תופעת הבולענים. החלטה חשובה נוספת הינה הקמת ועדה להכנת תכנית כוללנית לאזור ממנה תיגזרנה החלטות אופרטיביות נוספות בהמשך.

ראשי המועצות ליוו את דיוני הוועדה באופן פעיל ולא חסכו מאמצים בהוכחת ובהמחשת סדרת הנזקים העצומה לתשתיות, לתיירות, לחקלאות, למקורות התעסוקה, ליישובים ולמתיישבים בתחומי המועצות.

ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף: "מזה שנים שאנו מתריעים על הנזקים העצומים הנגרמים עקב נסיגת מפלס ים המלח ועל הסכנה הממשית ליישובים ולמתיישבים המהווים 0.03% בלבד מאוכלוסיית המדינה, ואשר מפעלי החקלאות, ההתיישבות, התעשייה והתיירות שבתחומן, מהווים את החיץ האנושי היחידי לאורך 1/3 מהספר המזרחי של מדינת ישראל, כ-130 ק"מ מדרום בקעת הירדן בצפון ועד לערבה התיכונה בדרום.

תופעת הבולענים אינה גזירת גורל אלא תוצאת החלטות ממשלות ישראל לדורותיהן ואנו שמחים ומברכים על ההחלטה לקחת אחריות ולהתמודד עם השלכותיה. מדובר בהחלטה היסטורית ומבורכת על אף קיומם של פערים בתחום מקורות התעסוקה החיוניים להתיישבות באזור."

ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח, אריה כהן: "תושבי צפון ים המלח הם חלוצים מודרניים, ממשיכי דרכם של חברי קיבוץ בית הערבה ההיסטורי אשר התיישבו באזור בהצלחה בתחילת המאה הקודמת. יישובי מגילות הפרוסים לאורך גבולה המזרחי של מדינת ישראל מתמודדים בשנים האחרונות עם קשיים כתוצאה מנסיגת הים. אישור התקציב והתמיכה לאזור מצביע בראש ובראשונה על ההכרה בחשיבותה של ההתיישבות בים המלח ומעניקה רוח גבית להמשך הצמיחה, הקליטה ביישובים וההתפתחות התיירותית של אזור צפון ים המלח כיעד משמעותי שיש לקדם. מדובר בהחלטה היסטורית.

ראשי המועצות ציינו שניהם כי "נותר רק לראות כיצד היא תיושם ובכוונתנו לעקוב מקרוב אחר קצב יישומה. אנו מודים מקרב לב לכלל העוסקים במלאכה: נשיא המדינה ראובן ריבלין, לחברי הכנסת איציק שמולי, דודי אמסלם, איתן ברושי, יעל פארן על העידוד והדחיפה, ולראש הממשלה, מנכ"ל ראש הממשלה וצוותו, וצוות הוועדה על לקיחת האחריות ועל המאמצים לגיבוש המתווה שעל אף הפערים מהווה בשורה להתיישבות ולמתיישבים. מימושה של ההחלטה הינו אתגר לא פחות חשוב מעצם קבלתה."

ההחלטה הינה תוצאה של עבודה אינטנסיבית שנערכה בשנה האחרונה במשרד ראש הממשלה, במסגרת ועדה מיוחדת שהוקמה בהנחיית ראש הממשלה לסיוע ליישובי ולתושבי עוטף ים המלח בהתמודדות עם נזקי והשלכות תופעת הבולענים. הוועדה הוקמה בעקבות לחצי חברי הכנסת איתן ברושי, הרוח החיה במאמצים להקמתה, ובעידודם ודחיפתם של חברי כנסת נוספים כח"כ יעל פארן וח"כ דודי אמסלם, אליהם פנו ראשי המועצות האזוריות תמר ומגילות ים המלח, דב ליטבינוף ואריה כהן.

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני: "יישובי ים המלח, על אף מיעוט התושבים וכוחם האלקטורלי הנמוך, מהווים את השליחים של כולנו במאבק על הספר המזרחי של מדינת ישראל. חיזוקם והיאחזותם בקרקע הם מטרות לאומיות ולא רק מקומיות. הצלת ההתיישבות הציונית בעוטף ים המלח היא מטרה לאומית ראשונה במעלה. אני מברך על ההחלטה ובכוונתי לעקוב אחר יישומה המלא". 

עוד כתבות בנושא:

"פן יבולע להם"- ראיון עם ראש מועצה אזורית תמר דב ליטבינוף

בולענים? תושבים? אני צריך ללמוד את הנושא אמר מנכ"ל משרד רה"מ

 

 
 
לחצו להוספת תגובה ל450 מיליוני ₪ לשיקום תשתיות לאומיות ולסיוע ליישובים ולמתיישבים בעוטף ים המלח
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה