14/11/2018

חדשות ומאמרים

הקטן
הגדל
 
כניסת רשומים
אימייל
סיסמה
 
 

חלמוניות בנגב המזרחי / ענת רסקין
 
 
 
 
   

חדשות ומאמרים

-

חדשות ופוליטיקה

-

``עידן הנגב`` - פארק תעסוקה חדש, יהודי-בדואי, בצומת להבים רהט

 
``עידן הנגב`` - פארק תעסוקה חדש, יהודי-בדואי, בצומת להבים רהט
‏יום שני ‏26 ‏אפריל ‏2010

בראש מנהלת הפארק, הממוקם בקצהו הדרומי של כביש 6 בואכה צומת בית קמה, עומדים סיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון, פאיז אבו-סהיבן ראש עיריית רהט ואלי לוי ראש מועצת להבים. פרט למפעלי התעשייה, בפארק יוקם פאוור סנטר ובו חנויות outlet ומבני ציבור שהגדול שבהם הוא בית חולים שני בנגב. בית החולים עתיד לענות על הצרכים של האוכלוסייה הגדלה בנגב, לאלפי המשפחות האמורות להגיע לנגב יחד עם בסיסי התיקשוב והמודיעין. ביום שלישי ה-27.4.10 טקס חנוכת הפארק החדש בנוכחות המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום ושר התעשייה, המסחר והתעסוקה בנימין בן אליעזר. שני המשרדים השקיעו כל אחד מחצית מסכום ההשקעה הכולל בתשתיות – 20 מיליוני שקלים.

 

"עידן הנגב", זהו שמו של פארק התעסוקה החדש והייחודי, סמוך לצומת להבים רהט. הפארק המשתרע על פני 1700 דונמים יופעל וינוהל על ידי שלוש הרשויות השכנות השותפות להקמתו: המועצה האזורית בני שמעון, עיריית רהט ומועצת להבים.

מנהל הפארק, חגי אופק, מסר כי מתוך כ-130 המפעלים והיזמים שביקשו להצטרף אל הפארק בשנה וחצי האחרונות אושרו ונמצאים כעת ב"צנרת", אחרי רכישת קרקע ואישור של ועדות הקבלה -- 18 מפעלים בגדלים שונים שיעסיקו בסך הכול כ-700 עובדים.

מנהל היחידה הכלכלית של מועצת בני שמעון דרור קרוואני אמר כי השיווק של שטחים בפארק נמשך במלוא הקצב והכוונה היא למשוך מפעלים גדולים שיתאימו לאופיו המיוחד של הפארק שיתמקד בתעשייה נקייה, איכותית ומחמירה מבחינת איכות הסביבה. מרבית המפעלים שמועמדים להיכנס לפארק עד כה הם מתחום המתכת, המזון והאריזה. אולם בהמשך מתוכננים לקום בפארק מבני ציבור, מרכז רפואי גדול ומפעלי עוגן עתירי עובדים.

שמות המפעלים שעברו את תהליכי הסינון ורכשו את השטחים להקמת המפעלים שלהם לא פורסמו בשלב זה בשל העובדה שמרביתם עדיין משלימים את הנוהלים הבירוקראטיים. חלק מהיזמים ישתתפו בטקס חנוכת הפארק.

לדברי מנהל היחידה הכלכלית של מועצת בני שמעון דרור קרוואני הביקוש הרב לאזור "עידן הנגב" נובע אמנם בעיקר מהמיקום המצוין של הפארק על כביש 6 כ-50 דקות בלבד מנמל אשדוד ומתחנת הרכבת בלהבים. אולם לא פחות מכך קסמו ליזמים התנאים שמהם נהנה הפארק: אזור פיתוח א' ועלות ארנונה אטרקטיבית מאוד. ארנונה זו תשולם למנהלת הפארק ותשמש לשמירה על איכות השירות ורמת הפיתוח של הפארק.

"הדוגמא שעומדת לנגד עינינו היא של הפארק בקיסריה: פיתוח ברמה גבוהה, פארק טובל בירק וחזיתות מטופחות של כל המפעלים, בלי יוצא מהכלל", סיכם דרור קראווני.

מקצת מהיזמים הם בדואים מהנגב שמבקשים להקים מפעלים שיעסיקו בין היתר צעירות וצעירים בדואים, אוכלוסיה הסובלת כידוע משיעורי אבטלה גבוהים. שיתוף הפעולה בין להבים ובני שמעון לבין העיר הבדואית רהט, שבה למעלה מ-50 אלף תושבים, הוא לדברי ראש מועצת להבים אלי לוי: "המתכון הנכון ביותר להצלחה, שכן הצדדים מביאים אל השותפות: הון אנושי, הון כספי וזמינות של ידיים עובדות."

ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבן אמר כי חנוכת הפארק הינה נקודת ציון חשובה. בדרך למיגור האבטלה במגזר הבדואי בכלל וברהט בפרט. "זהו פרויקט לאומי, מחולל שינוי, שיכול למנף את האזור כולו ואני מודה לכן לשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום ולשר התמ"ת בנימין בן-אליעזר."

ראש מועצת בני שמעון סיגל מורן אמרה כי: " 'עידן הנגב', פשוטו כמשמעו, מבשר עידן חדש בתעסוקה בנגב. אני מאמינה כי שיתוף הפעולה בין מועצת בני שמעון, להבים ורהט יכול לשמש דוגמא ומופת למקומות אחרים. מועצת בני שמעון שמחה על שיתוף הפעולה הן ברמה של חיים בדו קיום והן מבחינה אסטרטגית לתעסוקה ופרנסה באזור".

פרט למפעלי התעשייה, בפארק יוקם פאוור סנטר ובו חנויות outlet ומבני ציבור שהגדול שבהם הוא בית חולים שני בנגב. בית החולים עתיד לענות על הצרכים של האוכלוסייה הגדלה בנגב, לאלפי המשפחות האמורות להגיע לנגב יחד עם בסיסי התיקשוב והמודיעין.

ראש מועצת בני שמעון סיגל מורן ציינה כי התמורות החיוביות העוברות על הנגב כולו, כולל מעבר בסיסי צה"ל דרומה משפיעות גם הן על פארק התעסוקה. לדבריה, "משרדי הממשלה השונים - המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד התמ"ת ומשרד הבינוי והשיכון תומכים בפרויקט ואף הקציבו תקציבים לפיתוח השלב השני".

ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבן הדגיש כי ישנו קשר רצוף בין העירייה לבין משרד התמ"ת מתוך רצון להתחיל ולהכשיר עובדים עוד לפני בואם של המפעלים לפארק. "הנשים הבדואיות אינן יוצאות מתחומי העיר ולכן הבאנו מפעלים שיספקו מקומות תעסוקה רבים לאזורנו דבר שיאפשר לנו לצמצם את אבטלת הנשים במגזר", אמר ראש העיר.

ראש מועצת להבים, אלי לוי, המשמש גם כיו"ר ועדת המיון והקליטה של היזמים אמר: "בוועדה חברים נציגים גם ממשרדי הבריאות והגנת הסביבה שמסייעים לנו לקלוט אך ורק מפעלים העוסקים בתעשייה נקייה. אם יגיעו מפעלי היי-טק לוועדת המיון והקליטה נשמח לקבלם, אך המטרה העיקרית שלנו היא להביא לכאן מפעלי תעשייה מסורתיים, שיעסיקו כמה שיותר עובדים".

 
 
לחצו להוספת תגובה ל ``עידן הנגב`` - פארק תעסוקה חדש, יהודי-בדואי, בצומת להבים רהט
 
תגובות
 
 
 
 
 
תיירות חבל יתיר- מועצה אזורית הר חברון
 
אתר עיריית ערד
 
תנועת אור - חיים בנגב ובגליל
 
וילות יוקרתיות לנופש
 
לחלום רחוק - טיולים למונגוליה
 
אתר 'בוטיקו' תיירות עסקית בדרום
 
דרושים
 
פורטל מנהלי משאבי אנוש
 
הסטודנט-ביקורות סטודנטים על לימודים בישראל
 
לוח המלגות הגדול בישראל
 
דירות7 בערד והנגב המזרחי
 
ארגון השומר החדש
 
אגודת הפסוריאזיס הישראלית
 
שדה בריר - ערד נגד המכרה